Bezpłodność
Przyczyny rozkładu pożycia w orzeczniczej praktyce
Posiadanie dzieci jest jednym z celów związku małżeńskiego i małżonek ma prawo oczekiwać, że drugi małżonek, jeśli po jego stronie zachodzą przeszkody do posiadania potomstwa, podda się leczeniu mającemu na celu usunięcie tych przeszkód. Żądanie w tym przedmiocie małżonka musi się jednak mieścić w granicach rozsądku życiowego i nie może iść tak daleko, aby przekształciło się w wymaganie od współmałżonka poświęcenia własnego zdrowia w imię ewentualnego posiadania dziecka.
Skarżący był zdania, że obowiązkiem żony było poddanie się kuracji, a jej obawy przed skutkami leczenia były bezpodstawne. Jednakże pozwana w swoim zeznaniu zupełnie wiarygodnie wyjaśniła, iż ze względu na nowotwór w okolicach narządów kobiecych obawiała się skutków radykalnej kuracji proponowanej przez jednego z lekarzy, tym bardziej, że inni lekarze, do których się zwracała, wyrazili zastrzeżenia w tym zakresie.
Skutki danej kuracji są związane z indywidualnymi cechami danej osoby, jej stanem zdrowia, właściwościami organizmu, wiekiem itp. i nie można czynić żonie zarzutu z tego powodu, że zawahała się przed kuracją, która na jej zdrowiu mogła się ujemnie odbić, nawet, jeśli wiedziała o pomyślnych rezultatach takiej kuracji przeprowadzonej u kogo innego.
Orzeczenie SN z dnia 2 grudnia 1959 r., II CR 74/59
Standard: 11081
Małżeństwo powinno być przede wszystkim wspólnotą ideową, która nie może istnieć i rozwijać się przy zasadniczo sprzecznych poglądach na podstawowe zagadnienia polityczne i społeczne, zwłaszcza gdy jeden z małżonków reprezentuje ideologię postępową, drugi zaś wsteczną; w przypadku więc, gdy różnice w poglądach małżonków na podstawowe zagadnienia polityczne i społeczne nie zostaną przezwyciężone w toku pożycia małżeńskiego, mogą one stać się przyczyną jego rozkładu.
Orzeczenie SN z dnia 29 grudnia 1951 r., C 1083/51
Standard: 11079
Standard: 11080