Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. (art 163 pkt 2 k.s.h.)

Wymagania powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 163 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, zgodnie z art. 163 pkt 2 k.s.h., jest jedną z przesłanek koniecznych do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stąd też wymóg złożenia, wraz ze zgłoszeniem spółki do rejestru, oświadczenia złożonego przez zarząd spółki, że wkłady zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione. Oświadczenie to powinno zostać dokonane w formie pisemnej, tak aby mogło stanowić załącznik do zgłoszenia spółki do rejestru i aby jego treść mogła zostać zweryfikowana przez sąd rejestrowy oraz aby mógł się z nim zapoznać każdy, kto będzie dokonywał wglądu do akt rejestrowych danej spółki.

Kapitał zakładowy, jako substrat majątkowy spółki, jest jedną z przesłanek uzyskania przez nią osobowości prawnej. Na członkach zarządu spółki w organizacji spoczywa obowiązek upewnienia się, czy w zgłaszanej do zarejestrowania spółce znajdują się wskazane w umowie spółki wartości ekonomiczne. Z obowiązkiem tym łączy się nakaz złożenia podpisu pod oświadczeniem o pełnym pokryciu kapitału zakładowego. W interesie pewności obrotu gospodarczego art. 291 k.s.h. przewiduje odpowiedzialność cywilną za fałsz w oświadczeniu, że wkłady zostały wniesione. Z kolei z art. 587 k.s.h. wynika zagrożenie sankcjami karnymi za umyślne przedstawienie nieprawdziwych danych.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 24 marca 2017 r., I ACa 1228/16

Standard: 11027 (pełna treść orzeczenia)

Art. 163 pkt 2 k.s.h. podkreśla majątkowy charakter członkostwa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowiący, że do powstania takiej spółki niezbędne jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej także wniesienie nadwyżki. Można więc twierdzić, że dopóki wspólnik nie wniesie wkładu, dopóty nie może być uznany za wspólnika (por. uz. uchwały SN z dnia 6 czerwca 2007 r. III CZP 56/07). 

Postanowienie SN z dnia 19 marca 2015 r., IV CZ 1/15

Standard: 50559 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 419 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50832

Komentarz składa z 164 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50052

Komentarz składa z 175 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58301

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.