Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Droga sądowa w sprawach dotyczących opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłata roczna za użytkowanie wieczyste (art. 238 k.c.) Dopuszczalność drogi sądowej; odrzucenie pozwu, nieważność postępowania (art. 2 k.p.c. i art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c. i art. 379 pkt 1 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Nie przysługuje droga sądowa dla ustalenia na podstawie art. 189 k.p.c. nieistnienia prawa do ustalenia stawki procentowej i wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, jeżeli wcześniej taka stawka i opłata zostały ustalone na podstawie art. 221 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami w trybie postępowania określonym w art. 78-81 tej ustawy.

Postanowienie SN z dnia 14 lipca 2022 r., II CSKP 369/22

Standard: 63189 (pełna treść orzeczenia)

Użytkowanie wieczyste jest instytucją prawa cywilnego i w konsekwencji opłaty z tego tytułu mają charakter cywilnoprawny. Wobec tego spór powstały na gruncie opłat z tytułu użytkowania wieczystego jest typowym sporem cywilnym, dotyczącym należności pieniężnej (wyrok NSA z dnia 12 maja 2006 r., I OSK 843/05). Zatem, jeżeli - tak jak w rozpoznawanej sprawie - właściwy organ podejmuje działania i wypowiada na piśmie dotychczasową opłatę, to wniosek złożony przez użytkownika wieczystego w trybie art. 78 ust. 2 u.g.n. uruchamia postępowanie przed samorządowym kolegium odwoławczym. Wobec tego, że spory na gruncie opłat za użytkowanie wieczyste są sporami cywilnoprawnymi, zaś postępowanie przed samorządowym kolegium odwoławczym jest koniecznym elementem, otwierającym drogę do ewentualnego przeniesienia sporu przed sąd powszechny.

Wprawdzie regulacja art. 79 ust. 1 u.g.n. stanowi o odpowiednim stosowaniu niektórych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, w tym o postępowaniu, jednakże nie oznacza to, że sprawa w trakcie rozpoznawania przez samorządowe kolegium odwoławcze uzyskała charakter sprawy administracyjnej, a cały czas pozostaje sprawą cywilną. Sprawa dotycząca zarówno ustalenia opłaty za użytkowanie wieczyste, jak i jej aktualizacji jest sprawą cywilną podlegającą rozpoznaniu przez sąd powszechny. Tym samym apelujący, co do zasady mogli podnosić zarzuty dotyczące niewłaściwego ustalenia opłaty za użytkowanie wieczyste i nie uwzględnienia wynikającej z art. 73 ust. 4 u.g.n. obligatoryjnej bonifikaty.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 24 marca 2017 r., I ACa 1226/16

Standard: 11025 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5527

Komentarz składa z 68 słów. Wykup dostęp.

Standard: 15616

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45568

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.