Wezwanie zainteresowanego spadkobiercy do udziału w sprawie (art. 669 k.p.c.)
Zainteresowani w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, uczestnicy postępowania (art. 1025 § 1 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Stosownie do art. 669 k.p.c., na sądzie spadku spoczywa obowiązek wezwania na rozprawę zarówno wnioskodawcy jak i osób mogących wchodzić w rachubę, jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Sąd Rejonowy tej powinności nie wypełnił. Z treści pisma doręczonego uczestnikowi postępowania wynika, że po pierwsze zostało ono zatytułowane „zawiadomienie”, po drugie w jego treści wskazano, iż stawiennictwo na rozprawie jest obowiązkowe tylko wówczas, jeżeli uczestnik chciałby złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku, a jeśli się nie stawi, to Sąd przyjmie, że na skutek upływu czasu i braku oświadczenia o odrzuceniu spadku uczestnik nabył spadek.
Wobec powyższego nie ulega wątpliwości, że taka formuła „zakomunikowania” uczestnikowi o terminie rozprawy nie spełniała cech wezwania na rozprawę – w rozumieniu art. 669 kpc. To winno było być bezwarunkowe, tj. nie uzależniać odczytania przez uczestnika obowiązku stawiennictwa od tego, czy i jakie oświadczenie zamierza złożyć, tym bardziej nie eliminować obowiązku stawiennictwa poprzez zapewnienie, że brak złożenia oświadczenia będzie oznaczał, że uczestnik nabył spadek.
Postanowienie SO w Kielcach z dnia 7 września 2020 r., II Ca 933/20
Standard: 58174 (pełna treść orzeczenia)
Sąd ma obowiązek ustalenia z urzędu, kto jest spadkobiercą, w szczególności zbadać, czy spadkodawca pozostawił testament. Nie powinno być zatem wątpliwości, że w treści zawiadomienia o terminie rozprawy - tym bardziej w przypadku braku obowiązku osobistego stawiennictwa - powinien znaleźć się zapis o konieczności przedłożenia testamentu w przypadku jego posiadania bądź potrzebie udzielenia niezbędnych informacji na temat jego istnienia i miejsca przechowywania.
Postanowienie SN z dnia 21 marca 2019 r., II CSK 722/17
Standard: 29250 (pełna treść orzeczenia)