Badania eliminacyjne, kontrola nieświadomych reakcji organizmu, wariograf (art. 192a k.p.k.)
Zeznania świadka w postępowaniu karnym (art. 177 - 192a k.p.k.) Badanie nieświadomych reakcji organizmu; wariograf (art. 199a k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dowód z opinii biegłego przeprowadzającego badanie za pomocą wariografu jest dowodem o charakterze pomocniczym, pośrednim (używa się także określeń specyficznym lub uzupełniającym) podlegającym traktowaniu z dużą dozą ostrożności i nie może on zastępować samodzielnych dowodów.
Dowód ten ma największą wartość w początkowej fazie postępowania, a traci na znaczeniu z upływem czasu, a zwłaszcza w miarę zwiększania się ilości czynności procesowych z udziałem osoby badanej. Nie można też tracić z pola uwagi, że istnieje obiektywna możliwość zakłócania przez osobę badaną własnych reakcji psychofizycznych, a więc swoiste „oszukiwanie poligrafu"
Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2025 r., V KO 135/24
Standard: 86129 (pełna treść orzeczenia)
Badania dopuszczone w postępowaniu karnym na podstawie art. 192a k.p.k. mają wyłącznie charakter badań eliminacyjnych, które mogą być przeprowadzane tylko w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów, a w żadnym zaś wypadku nie mogą być one dowodem przeciwko osobie, która uzyskała status podejrzanego nie mówiąc już o osobie mającej status oskarżonego (zob. wyrok SA w Lublinie z dnia 20 grudnia 2012 r., II AKa 283/12).
Postanowienie SN z dnia 18 października 2017 r., II KK 280/17
Standard: 10820 (pełna treść orzeczenia)