Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Warunki formalne wniosku o wyjawienie majątku (art. 914 § 2 k.p.c.)

Wyjawienie majątku (art. 913-920[1] k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Jak w każdym piśmie procesowym składanym po raz pierwszy w sprawie (art. 126 § 2 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c.) strona inicjująca postępowanie musi oznaczyć między innymi dane wraz adresem strony przeciwnej (uczestnika postępowania). W sprawie o wyjawienie majątku obowiązek ten dotyczy wskazania adresu zamieszkania dłużnika, który jest po pierwsze znaczący dla ustalenia właściwości Sądu właściwego do odebrania od dłużnika wykazu majątku. Ponadto wskazanie tego adresu determinuje możliwość skorzystania przez Sąd ze środków przymusu - w sytuacji potwierdzenia faktu zamieszkiwania przez dłużnika pod danym adresem.

Ustalenie w toku postępowania (w tym postępowania o wyjawienie majątku przez dłużnika), że dłużnik pod danym adresem nie mieszka, aktualizuje obowiązek po stronie Sądu wezwania inicjatora danego rodzaju postępowania do wskazania adresu strony przeciwnej (czy uczestnika postępowania), celem jego kontynuowania.

Nie wykonanie tego zobowiązania przez inicjatora danego rodzaju postępowania na Sąd (referendarza sądowego) obowiązek jego zawieszenia na skutek zastosowania treści art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. (w przedmiotowej sprawie – w związku z art. 13 § 2 k.p.c.). Nie jest to możliwość, ale powinność i obowiązek Sądu, aby nie powodować w danej sprawie długotrwałej bezczynności.

Oczywiście w różnego rodzaju kategoriach spraw powstaje jeszcze możliwość skorzystania przez jego inicjatora postępowania ze złożenia wniosku o ustanowienie kuratora dla strony przeciwnej postępowania, uczestnika czy też dłużnika (dla dłużnika w trybie art. 802 k.p.c.). Z uwagi jednak na charakter obowiązku wyjawienia majątku bezzasadne jest ustanowienie w tym postępowaniu, w trybie art. 802 k.p.c. kuratora dla dłużnika, którego miejsce pobytu nie jest znane.

Postanowienie SR dla Łodzi - Widzewa w Łodzi z dnia 7 kwietnia 2021 r., II 1 Co 137/20

Standard: 57730 (pełna treść orzeczenia)

Wniosek o wyjawienie majątku powinien odpowiadać warunkom pierwszego pisma procesowego (art. 126 k.p.c.) i zawierać żądanie zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku oraz do złożenia przyrzeczenia, zgodnie z art. 915 k.p.c.. Jeśli wniosek jest składany przed wszczęciem egzekucji, to należy do niego dołączyć tytuł wykonawczy oraz powołać dokumenty, z których będą wynikały przesłanki uwzględnienia wniosku (protokół stwierdzający bezskuteczność czynności egzekucyjnych, postanowienie lub zaświadczenie o wyniku postępowania egzekucyjnego).

Postanowienie SO w Kaliszu z dnia 14 marca 2017 r., II Cz 76/17

Standard: 10814 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 41 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58726

Komentarz składa z 45 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53843

Komentarz składa z 746 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22659

Komentarz składa z 440 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36878

Komentarz składa z 657 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32294

Komentarz składa z 322 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48446

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.