Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynny udział w zbiegowisku

Czynny udział w zbiegowisku (art. 254 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Czynny udział" zakłada nie tylko samą obecność w zbiegowisku, ale także element zaangażowania się w jego przebieg i solidaryzowania się z innymi jego uczestnikami, co może manifestować się w rozmaity sposób (okrzyki, gesty, pomruki, gwizdy, popychanie, przemieszczanie się wraz z tłumem itp.).

W zbiegowisku publicznym bierze udział także ten, kto jest częścią duchową tłumu, z tym tłumem się identyfikuje, przyczynia się do wytworzenia nastroju – np. okrzykami, biciem braw, okazywaniem zadowolenia lub niezadowolenia z pewnych działań, jest do pewnego stopnia częścią zbiorowego organizmu, jakim jest tłum popełniający przestępstwo (wyrok SA w Katowicach z dnia 12 lipca 2007 r., II AKa 106/07).

Czynność sprawcza w postaci brania "czynnego" udziału jako znamię tego przestępstwa przesądza o tym, że przestępstwo to może być popełnione tylko z działania.

Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z dnia 4 września 2019 r., II K 1176/17

Standard: 77598 (pełna treść orzeczenia)

Rzucanie kamieniem choćby w pełni zabezpieczonego przez możliwymi urazami policjanta zawsze powoduje sytuację niebezpieczną dla życia i zdrowia ludzi, a także mienia innych osób. Kamień wyrzucany jest ze znaczną siłą i może spowodować obrażenia ciała, zwłaszcza w sytuacji, gdy policjanci obrzucani są takimi niebezpiecznymi przedmiotami z różnych stron, grozi im wówczas realne niebezpieczeństwo.

Rzucanie kamieniami w centrum miasta powoduje, że uszkodzeniu mogą ulec wartościowe rzeczy innych osób, w tym zwłaszcza samochody, których część parkowana jest na parkingach w pobliżu dróg. Udział w zbiegowisku osób, które dokonują gwałtownego zamachu wobec osób lub mienia jest przestępstwem nawet, gdy jego pojedynczy uczestnik nie bierze bezpośredniego udziału w atakowaniu osób lub mienia, jeśli sprawca angażuje się psychicznie i fizyczny w jego przebieg i okazuje solidarność z innymi uczestnikami zbiegowiska (por. postanowienie SN z dnia 18 lutego 2015 r., II KK 20/15)

Nie może budzić wątpliwości, że rzucanie w policjantów kamieniami podczas nielegalnego zbiegowiska było podjęte bez żadnego powodu. Uczestnicy owego zbiegowiska, w tym również oskarżony działali publicznie i okazywali przez to rażące lekceważenie porządku prawnego.

Prowadzi to do uznania, że oskarżony dopuścił się czynnego udziału w zbiegowisku, czyli przestępstwa określonego w art. 254 § 1 k.k., gdyż brał czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczali się gwałtownego zamachu na osoby i mienie. Oskarżony działał przy tym w warunkach występku o charakterze chuligańskim, czyli określonego w treści art. 115 § 21 k.k.

Wyrok SR w Legionowie z dnia 21 marca 2017 r., II K 554/15

Standard: 10790 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77602

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77606

Komentarz składa z 39 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77592

Komentarz składa z 82 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77596

Komentarz składa z 108 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77593

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27109

Komentarz składa z 135 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24920

Komentarz składa z 87 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39792

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.