Spowodowanie śmierci człowieka w następstwie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 § 3 k.k.)
Ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 156 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Do odpowiedzialności z art. 156 § 3 k.k. nie jest konieczne, aby działanie sprawcy było jedyną i wyłączną przyczyną śmierci ofiary. Niezbędne jest jedynie ustalenie związku przyczynowego między działaniem sprawcy i przynajmniej jedną z przyczyn powodujących skutek końcowy w postaci śmierci pokrzywdzonego.
Art. 156 § 3 k.k. przewiduje odpowiedzialność za następstwo umyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w postaci śmierci pokrzywdzonego. Przypisanie tego czynu ma miejsce wtedy, gdy sprawca nie obejmuje swoim zamiarem spowodowania śmierci pokrzywdzonego, tj. nie chce, ani nie godzi się na tego rodzaju następstwa swojego zachowania, ale tego rodzaju następstwo swojego zachowania przewiduje lub co najmniej może je przewidzieć.
Sąd Okręgowy stwierdził też, że nagrania monitoringu i relacje świadków ukazują, iż:
- „oskarżony zadawał pięścią w głowę pokrzywdzonego ciosy, których następstwem były wielokrotne upadki pokrzywdzonego na ziemię wraz z uderzeniami o twarde) betonowe, kamienne) podłoże”,
- „pokrzywdzony upadając uderzał głową o ziemię z taką siłą, że jego głowa aż odskakiwała od podłoża”,
- „oskarżony wielokrotnie zadawał ciosy pokrzywdzonemu pięścią i otwartą ręką oraz rzucał nim o twarde podłoże, na skutek czego I. R. wielokrotnie upadał uderzając bardzo silnie tyłem głowy w kostkę brukową, jak również uderzał o elementy otoczenia (min. ścianę i rusztowanie), nadto kopał pokrzywdzonego w okolice głowy”.
Każdy musi zdawać sobie sprawę, że zdarzenie o przebiegu opisanym wyżej, z dużym prawdopodobieństwem skutkować będzie powstaniem u pokrzywdzonego nie tylko poważnych wewnętrznych obrażeń, ale też prowadzić do jego śmierci. Można zatem sprawcy zarzucić możliwość przewidywania takiego następstwa jego zachowania. Stwierdzenie, że oskarżony co najmniej miał możliwość przewidywania takiego skutku swojego zachowania opiera się na intensywności agresywnych zachowań wobec pokrzywdzonego w postaci zadawanych uderzeń i kopnięć. Dla tej oceny nie ma żadnego znaczenia to, czy u pokrzywdzonego były widoczne ślady zewnętrznych obrażeń. Możliwość przewidywania skutku, o którym mowa wyżej nie powstała u oskarżonego, co zdaje się sugerować skarżący, po zakończeniu bicia pokrzywdzonego lecz w trakcie zdarzenia i zadawania kolejnych uderzeń.
W przedmiotowej sprawie sąd nie rozstrzyga o odpowiedzialności oskarżonego za pozostawienie pokrzywdzonego w stanie zagrażającym jego zdrowiu bądź życiu, bez próby udzielenia mu pomocy. Tego rodzaju zachowanie nie stanowi odrębnego przestępstwa i mieści się w ustawowych znamionach przestępstwa z art. 156 § 3 k.k.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2023 r., II AKa 339/22
Standard: 74303 (pełna treść orzeczenia)
Od strony podmiotowej, obejmującej następstwo w postaci śmierci człowieka wystarczające jest by sprawca „mógł i powinien przewidzieć, że spowodowanie tak ciężkich obrażeń może skutkować śmiercią, gdyż organizm starszego człowieka może sobie z nimi nie poradzić. Nie jest wymagane obejmowanie świadomością wszystkich możliwych powiązań kauzalnych i wynikających z nich niebezpieczeństw, które mogą się urzeczywistnić na skutek zachowania sprawcy. W takim bowiem wypadku należałoby wymagać od sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu wysokiego poziomu wiedzy medycznej, co byłoby rozwiązaniem prowadzącym do rozstrzygnięć absurdalnych. Dlatego wystarczające jest, że sprawca uświadamia sobie sam niebezpieczny względem danego dobra prawnego charakter podejmowanego czynu, który w niniejszej sprawie polegał przecież na spowodowaniu choroby realnie zagrażającej życiu. Już z uwagi na tę postać ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego umyślnie, sprawca co najmniej powinien i mógł przewidywać śmierć osoby, która doznała tego rodzaju uszczerbku.
Postanowienie SN z dnia 27 lutego 2020 r., III KK 377/19
Standard: 74659 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 74305
Standard: 10787
Standard: 14678
Standard: 17307
Standard: 76894