Linia obrony oskarżonego; odwołanie, zmiana wyjaśnień przez oskarżonego

Prawo oskarżonego do składania wyjaśnień (art 175 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Fakt że oskarżony zaprzecza, aby dopuścił się zarzuconego mu czynu nie może jeszcze oznaczać, że należy go od jego popełnienia uniewinnić " Byłoby wynaturzeniem sprawiedliwości, gdyby jej wymiar miał zależeć od tego, do czego sprawca zechce się przyznać." (Wyrok SA w Krakowie z dnia 5 września 1996 r. w sprawie II AKa 193/96)

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 26 października 2017 r., II AKa 295/17

Standard: 26035 (pełna treść orzeczenia)

Odwołanie wyjaśnień nie może automatycznie powodować wyeliminowania ich z materiału dowodowego, bez wniknięcia w konkretne okoliczności w nich zawarte. Zmiana wyjaśnień przez oskarżonych w procesie karnym należy niemal do porządku dziennego, co nie oznacza, że którekolwiek z nich są "lepsze" lub "gorsze". Nie oznacza również, czego zdaje się nie wiedziała oskarżona, że podając kolejne wersje zupełnie sprzeczne ze wcześniejszymi, sprawi, że Sąd uzna za wiarygodną jedynie tę ostatnią przedstawioną przed Sądem odrzucając wcześniejsze.

Podanie wielu sprzecznych ze sobą wersji wydarzeń rzuca już pierwszy cień na wiarygodność oskarżonej. W takich wypadkach żadne wyjaśnienia nie tylko nie mogą być pomijane czy lekceważone, lecz wręcz powinny być traktowane jako źródło informacji wymagających starannego rozważenia jako umożliwiających dokonanie istotnych ustaleń.

Nie jest  tak, że większą wartość dowodową mają wyjaśnienia oskarżonych złożone w toku postępowania sądowego - na rozprawie głównej - od wyjaśnień składanych w postępowaniu przygotowawczym, niezwłocznie po zatrzymaniu w krótkim odstępie czasu od popełnionego czynu, kiedy pamięć jest najświeższa.

Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 16 marca 2017 r., III K 319/16

Standard: 10718 (pełna treść orzeczenia)

„Wyjaśnienia oskarżonego złożone w śledztwie, a następnie odwołane lub zmienione, niezależnie od tego, czy nastąpiło to jeszcze w toku postępowania przygotowawczego, czy dopiero na rozprawie sądowej, stanowią dowód w sprawie, który tak samo jak każdy inny dowód podlega swobodnej, lecz nie dowolnej ocenie sądu orzekającego” (wyrok z 14.02.1980r., sygn. I KR – 10/80; podobnie wyrok SN z 20.10.1984r., III KR 172/84).

„Niejednolite wyjaśnienia oskarżonego nie dyskwalifikują dowodu z jego przyznania się, nakładają tylko na sąd obowiązek analizy tego dowodu ze szczególną wnikliwością, oceny jego wiarygodności w zestawieniu z innymi dowodami i uzasadnienia w wyroku, dlaczego sąd dał im wiarę mimo ich niejednolitości, a nawet odmienności” (wyrok SN z 3.10.1974r., III KR 219/74).

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 15 marca 2017 r., II AKa 33/17

Standard: 10708 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25732 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6422 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 67 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39485 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40450 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 166 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41009 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.