Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wysłuchanie informacyjne (art. 212 k.p.c.)

Informacyjne wysłuchanie stron w trybie art. 212 k.p.c.; pouczenia przewodniczącego

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wysłuchanie informacyjne, o którym mowa w art. 212 k.p.c. i które w przedmiotowej sprawie zostało pominięte, nie jest obligatoryjnym elementem rozprawy sądowej. Wbrew twierdzeniom skarżącego, Sąd Okręgowy nie miał obowiązku wyjaśniania jakie okoliczności pozostają między stronami sporne, gdyż kwestia ta w sposób oczywisty wynikała z treści pozwu i sprzeciwu od nakazu zapłaty (w tym jego szczegółowego uzasadnienia), a także kolejnych pism procesowych składanych przez strony oraz stanowisk przedstawianych ustnie przez pełnomocników procesowych stron.

Tzw. wstępne wyjaśnienie stanowiska stron służy jedynie ustaleniu, jakie istotne okoliczności sprawy są między stronami sporne. Natomiast wyjaśnienie sporu, który powstał na tle okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, należy już do postępowania dowodowego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2003 r., II CKN 1148/00). Należy więc instytucję informacyjnego przesłuchania stron odróżnić od przesłuchania uczestników postępowania w ramach postępowania dowodowego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 1999 r., I CO 39/99).

Wyrok SA w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2017 r., I ACa 59/16

Standard: 10647 (pełna treść orzeczenia)

Opisane w art. 212 § 1 k.p.c. przesłuchanie informacyjne stron nie jest środkiem dowodowym i ma charakter czynności jedynie informacyjnej, a przez to nie jest to czynność dowodowa, która mogłaby mieć jakikolwiek wpływ na przekonanie sądu do prawdziwości twierdzeń faktycznych zaprezentowanych przez strony. § 2 art. 212 k.p.c. stwarza natomiast możliwość udzielania przez przewodniczącego niezbędnych pouczeń stronom.

Postanowienie SO w Białymstoku z dnia 16 marca 2017 r., II Ca 63/17

Standard: 10771 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 85 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68102

Komentarz składa z 123 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20630

Komentarz składa z 77 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30616

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.