Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Tajność głosowania

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej (art. 8[3] u.s.m.)

W sytuacji, gdy dana karta do głosowania została imiennie przypisana na liście obecności do poszczególnego członka Spółdzielni, nie można przyjąć, by zachowano zasadę tajności głosowania, gdyż możliwym było porównanie wydruków komputerowych z tego głosowania z tymi listami.

Prawo tajnego głosowania zagwarantowane w ustawie jest ważnym elementem o charakterze ustrojowym. Jego celem jest swobodne wyrażenie swojego stanowiska w głosowanych kwestiach, a przez to umożliwienie realnego wpływu na treść podejmowanych uchwał. Chodzi przy tym o komfort pełnej swobody i nieskrepowanego podejmowania decyzji wyborczej.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 15 marca 2017 r., I ACa 1066/16

Standard: 10619 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 35 § 2 Prawa Spółdzielczego wybory do organów spółdzielni dokonywane są w głosowaniu tajnym. Tajność głosowania polega na podejmowaniu uchwał w taki sposób, aby treść samego aktu głosowania osoby uprawnionej nie mogła być znana innym uczestnikom zgromadzenia. Temu służy zorganizowanie odpowiednich warunków głosowania, gwarantujących tajność procesu decyzyjnego wyborcy, tj. zapewnienie możliwości anonimowego oddania głosu, w miarę możliwości w odosobnieniu (rozwiązaniem modelowym jest wydzielenie odosobnionego miejsca do oddania głosu), na kartach do głosowania wrzucanych następnie do jednej urny.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 21 czerwca 2012 r., I ACa 296/12

Standard: 28101 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.