Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wniosek użytkownika o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona (art. 78 ust. 2-4 u.g.n.)

Tryb i postępowanie w przedmiocie podwyższenia opłaty rocznej (art. 78 u.g.n.)

Użytkownik wieczysty może w terminie 30 dni złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Kolegium powinno dążyć do polubownego załatwienia sprawy. Jeżeli nie dojdzie do ugody kolegium wydaje orzeczenie o oddaleniu wniosku lub ustaleniu nowej opłaty (art. 79 ust. 3). Od orzeczenia kolegium strony mogą wnieść sprzeciw, co jest równoznaczne z żądaniem przekazania sprawy do sądu.

Wniosek o ustalenie, o którym mowa w art. 78 ust. 2 ustawy, zastępuje pozew. W razie skutecznego wniesienia sprzeciwu orzeczenie kolegium traci moc (art. 80 ust. 1, 2 i 3). Wskazać zatem należy, iż wniesienie sprzeciwu od rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego wywołuje podwójny skutek: stanowi z jednej strony żądanie przekazania sprawy do sądu powszechnego, a z drugiej strony powoduje utratę mocy przez orzeczenie. Konsekwencją wniesienia sprzeciwu jest, iż wniosek użytkownika wieczystego skierowany do kolegium zastępuje pozew.

Postępowanie sądowe nie jest kontynuacją postępowania administracyjnego. Sąd prowadzi niezależne postępowanie i nie jest związany orzeczeniem samorządowego kolegium odwoławczego. Przedmiotowe postępowanie sprowadza się w gruncie rzeczy do tego, że Sąd na nowo ustala wartość nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego (na dzień wypowiedzenia dotychczasowej opłaty rocznej) i w oparciu o te dane weryfikuje zasadność ustalonej przez organ administracyjny opłaty rocznej. Powyższe z kolei prowadzi do wniosku, że Sąd nie jest związany dowodami przeprowadzonymi w postępowaniu administracyjnym i samodzielnie dokonuje ustaleń, nie wyłączając dopuszczenia dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego.

Wyrok SR dla Łodzi - Widzewa z dnia 15 marca 2017 r., I C 50/13

Standard: 10608 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.