Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym

Przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym (art. 52 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dla uznania prawidłowości rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. wystarczające jest wykazanie trafności choćby jednej z podanych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. Jeśli jednak wszystkie wskazane powody zastosowania tegoż sposobu rozwiązania umowy o pracę dotyczą jednego zdarzenia, stwierdzenie bezzasadności części lub większości z nich rzutuje na całościową ocenę postępowania pracownika.

Wyrok SN z dnia 9 marca 2022 r., III PSKP 62/21

Standard: 65324 (pełna treść orzeczenia)

W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) możliwe jest wskazywanie kilku przyczyn, które pracodawca kwalifikuje jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, a dla zgodności z prawem takiego oświadczenia woli wystraczające jest wykazanie przez pracodawcę przynajmniej jednej z nich.

Obowiązkiem sądu pracy jest badanie każdej ze wskazanych przez pracodawcę przyczyn odrębnie i dokonanie jej oceny przy uwzględnieniu bezprawności zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), naruszenia albo zagrożenia interesów pracodawcy, zawinienia obejmującego zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo. 

Wyrok SN z dnia 12 października 2021 r., II PSKP 60/21

Standard: 60707 (pełna treść orzeczenia)

Z mocy art. 30 § 4 k.p. na pracodawcy spoczywa obowiązek wskazania w pisemnym oświadczeniu woli przyczyny owego rozwiązania. Przyczyna ta powinna być prawdziwa i konkretna. Konieczne jest zatem precyzyjne określenie czynu pracownika. Istotny pozostaje bowiem przede wszystkim fakt - działanie lub zaniechanie pracownika - z którego pracodawca wywodzi skutki prawne, natomiast nie jest ważne, dlaczego pracodawca kwalifikuje to zachowanie jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Jeżeli w oświadczeniu woli o rozwiązaniu niezwłocznym, poza ujęciem zarzucanego czynu i jego kwalifikacją jako ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, znajdują się jakieś inne elementy (twierdzenia) związane z tym czynem czy jego oceną, to nie mają one znaczenia z punktu widzenia ‘prawdziwości‘ podanej przyczyny.

Podana przyczyna powinna być przy tym na tyle konkretna i zrozumiała, aby nie stwarzała wątpliwości interpretacyjnych, przy czym interpretacja ta nie polega na wykładni oświadczenia woli, lecz na ustaleniu, jak pracownik powinien był i mógł ją zrozumieć w kontekście znanych mu okoliczności złożenia oświadczenia o zwolnieniu dyscyplinarnym.

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika musi być bowiem zrozumiała dla adresata oświadczenia woli, a nie - po pierwszej lekturze - dla sądu. Konieczność skonkretyzowania przyczyny zwolnienia pracownika nie oznacza jednak obowiązku opisania jej w sposób drobiazgowy. Stopień uszczegółowienia stawianych pracownikowi zarzutów zależy od tego, jaka przyczyna została podana i jakie są jej uwarunkowania”.

Postanowienie SN z dnia 10 kwietnia 2019 r., II PK 54/18

Standard: 26589 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 720 słów. Wykup dostęp.

Standard: 10925 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 54 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59962 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 123 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26397 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 127 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60892 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 230 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26473 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 469 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60377 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 46 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60376 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 180 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26572 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 45 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26563 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 129 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26469 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27657 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 287 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26475 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.