Wypowiedzenie czynszu w związku z podwyżką stawek czynszowych (art. 8a ust. 1 u.o.p.l.)
Podwyższenie czynszu i innych opłat (art. 8a. u.p.l.)
Z przepisu art. 669 kc wynika, że czynsz najmu może być ukształtowany jako świadczenie jednorazowe albo periodyczne, przy czym decydujące znaczenie ma w tym zakresie treść zawartej umowy. Nie ma przy tym żadnych podstaw, aby inaczej oceniać świadczenie obejmujące inne (niezależne od właściciela) opłaty. Każdorazowa zmiana wysokości opłat obciążających najemcę wymaga, tak jak zmiana wysokości czynszu, wypowiedzenia dotychczasowej wysokości z zachowaniem terminów wypowiedzenia (art. 8a ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów –dalej u.o.p.l.), dokonanego - pod rygorem nieważności - na piśmie (art. 8a ust. 3 u.o.p.l.).
Nie ma przy tym znaczenia, że stawki czynszu najmu lokali komunalnych ustala organ wykonawczy, zgodnie z zasadami ustalonymi przez radę gminy (art. 8 pkt 1 u.o.p.l.). Ustalone w taki sposób stawki czynszu nie mogą być traktowane jako powszechnie (na danym terenie) obowiązujące prawo, ponieważ nie wprowadzają one automatycznie zmian do istniejących stosunków najmu (por. uz. wyroku SN z dnia 4 stycznia 2012 r., III CNP 23/11).
Każde podwyższenie wysokości czynszu i innych opłat w konkretnym stosunku najmu wymaga od właściciela wypowiedzenia ich dotychczasowej wysokości z zachowaniem wymagań, o których mowa w art. 8a ust. 1-3 u.o.p.l., tym bardziej, jeżeli takie zastrzeżenie zostało uzgodnione w umowie.
Wyrok SR w Biskupcu z dnia 14 marca 2017 r., I C 792/16
Standard: 10560 (pełna treść orzeczenia)
W świetle art. 8a i 9 u.o.p.l. właściciel może podwyższyć czynsz za używanie jego lokalu, a po drugie, może to czynić raz na 6 miesięcy. Właściciel może więc podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli, które odpowiadać musi regule z art. 61 k.c. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
Wyrok SR w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 13 lipca 2015 r., I C 49/15
Standard: 8045 (pełna treść orzeczenia)