Potrzeba ustanowienia kuratora spadku

Kurator spadku, ustanowienie kuratora spadku (art. 666 § 1 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

 Złożenie do depozytu sądowego jest jednym ze sposobów zabezpieczenia spadku, który został przewidziany w art. 636 k.p.c. W związku z powyższym już sam ustawodawca stwierdził, że złożenie do depozytu sądowego jest wystarczającym sposobem zabezpieczenia spadku i nie stanowi zagrożenia dla praw spadkobierców. W literaturze wskazuje się, że depozyty są sposobem ustawowego zabezpieczenia wykonania zobowiązania w cywilnoprawnych stosunkach zobowiązaniowych (J. B.). Depozyty sądowe służą zabezpieczeniu realizacji już istniejącego lub przyszłego roszczenia w ten sposób, że gwarancją zaspokojenia jest przechowywany przedmiot, za który odpowiedzialność na podstawie ustawy ponosi Skarb Państwa

Postanowienie SR dla Warszawy Śródmieścia z dnia 21 października 2015 r., I Ns 635/15

Standard: 37009 (pełna treść orzeczenia)

Instytucję kuratora spadku, który jest kuratorem prawa materialnego, jest uregulowana w przepisach art. 666 k.p.c. do 668 k.p.c.

Kuratora spadku ustanawia się w razie potrzeby tj. wówczas, gdy jest konieczne zabezpieczenie interesów spadkobierców i interesu ogólnego wyrażającego się w konieczności zapobiegania niszczeniu istniejących dóbr.

Kurator spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku. Poza tym zarządza on spadkiem pod nadzorem sądu spadku.

Postanowienie SN z dnia 8 maja 2015 r., III CZP 16/15

Standard: 15233 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35676

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55588

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.