Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podstawy prawne i zasady ustalenia wynagrodzenia i jego wysokości

Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń (art. 77[1] k.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 78 k.p. stanowi, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. W celu określenia wynagrodzenia za pracę ustala się w trybie przewidzianym w art. 77 1 i 77 3 k.p. wysokość oraz zasady przyznawania pracownikom stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, także innych dodatkowych składników wynagrodzenia, jeżeli zostały przewidziane z tytułu wykonywania określonej pracy. Przepis ten przyznaje pierwszeństwo stosowania układów zbiorowych w zakresie kształtowania zasad wynagradzania za pracę.

Wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia związane z pracą określane są w układach zbiorowych pracy, tworzonych na podstawie art.238 i nast. k.p., mających postać porozumień ponadzakładowych, zawieranych z jednej strony przez podmiot reprezentujący pracodawców, a z drugiej przez odpowiedni organ organizacji związkowej reprezentujący pracowników. Jednakże, z czym mamy do czynienia w niniejszym przypadku pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie objętych układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy – ustala warunki wynagrodzenia za pracę w regulaminie wynagradzania (art. 77 2 k.p.).

Stosownie do dyspozycji art. 9 k.p. regulamin wynagradzania jest źródłem prawa pracy, ustalanym przez pracodawcę w uzgodnieniu z organizacją związkową i stanowi źródło prawa w zakresie zasad i wysokości wynagradzania pracowników danego zakładu. Zasady wynikające z tegoż regulaminu są treścią stosunku pracy łączącego strony.

Wyrok SR w Łomży z dnia 20 września 2017 r., IV P 31/17

Standard: 10092 (pełna treść orzeczenia)

Wynagrodzenie za pracę (zgodnie z zasadą korzystności - art. 9 i 18 k.p.) określają akty prawne powszechnie obowiązujące (ustawy, rozporządzenia wykonawcze), układy zbiorowe pracy (art. 77[1] k.p.), regulaminy wynagradzania (art. 77[2] k.p.) oraz umowa o pracę (art. 29 § 1 k.p.). Wynagrodzenia za pracę nie może natomiast ukształtować sąd pracy - art. 262 § 2 pkt 1 k.p. Wyjątki w tym zakresie wprowadzają jednak przepisy o nierównym traktowaniu pracowników (art. 18 § 3 k.p.).

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2009 r., II PK 149/08

Standard: 59888 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 63941

Komentarz składa z 255 słów. Wykup dostęp.

Standard: 66950

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.