Żądanie zaspokojenia wierzytelności hipotecznej a zasady współżycia społecznego
Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego (art. 75 u.k.w.h.) Nadużycie prawa w sprawach z zakresu prawa rzeczowego
Pomimo oczywistego faktu, że istotą hipoteki jest uprawnienie wierzyciela hipotecznego do zaspokojenia się z obciążonego przedmiotu, a co równie istotne, wierzyciel ten może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Znaczenie hipoteki nabiera szczególnego znaczenia, zwłaszcza wtedy, gdy dłużnik osobisty nie dysponuje majątkiem, który umożliwiłby wierzycielowi hipotecznemu zaspokojenie się z niego, tak jak ma to miejsce w niniejszej sprawie, a zatem hipoteka stanowi dla wierzyciela hipotecznego gwarancję zaspokojenia swojego roszczenia. Niemniej jednak i w takich sprawach, jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 kwietnia 2006 r., III CSK 300/11, żądanie zaspokojenia wierzytelności hipotecznej od dłużnika rzeczowego może być - w wyjątkowych okolicznościach - uznane za nadużycie prawa (art. 5 k.c.), a Sąd podziela pogląd wyrażony w tym orzeczeniu przez Sąd Najwyższy.
Wyrok SO w Zielonej Górze z dnia 20 września 2017 r., I C 131/09
Standard: 10074 (pełna treść orzeczenia)
Żądanie zaspokojenia wierzytelności hipotecznej przez dłużnika rzeczowego może być – w wyjątkowych okolicznościach – uznane za nadużycie prawa (art. 5 k.c.).
Sens hipoteki polega na tym, aby w razie nieuzyskania zaspokojenia od dłużnika osobistego, wierzyciel mógł uzyskać zaspokojenie od dłużnika rzeczowego. Jeżeli pomimo nadejścia terminu płatności wierzyciel hipoteczny nie otrzyma zapłaty, może żądać uiszczenia długu, według swego wyrobu, od dłużnika osobistego lub rzeczowego albo od obydwu z nich. Nie oznacza to, że żądanie zaspokojenia wierzytelności przez dłużnika rzeczowego nie może być – w wyjątkowych okolicznościach – uznane za nadużycie prawa.
Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2012 r., III CSK 300/11
Standard: 53021 (pełna treść orzeczenia)