Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Żądanie przeniesienia własności

Żądanie nabycia własności urządzeń przesyłowych za odpowiednim wynagrodzeniem (art. 49 § 2 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Powód jako podstawę prawną swojego roszczenia wskazał art. 49 § 2 k.c. Zgodnie z art. 49 § 1 k.c. urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeśli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. W myśl § 2, osoba która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.

W § 2 art. 49 k.c. nie mówi się o właścicielu nieruchomości, a o osobie, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1. Chodzi więc o każdą osobę bez względu na jej tytuł do nieruchomości (gruntu, budynku, lokalu), a nawet brak tytułu prawnego. Przepis wymaga po stronie osoby, która może zgłosić roszczenie, spełnienia trzech przesłanek:

- zbudowanie urządzeń, zgodnie z § 1,

- poniesienie kosztów tych urządzeń,

- bycie właścicielem tych urządzeń.

Koszty budowy powinny być udokumentowane w poniesionej wysokości, z uwzględnieniem dobrej jakości świadczenia. Można także uwzględnić wartość własnej pracy osoby uprawnionej według średnich kosztów takiej pracy. Koszty obejmują również wartość zainstalowanych urządzeń według przedłożonych rachunków. Własność urządzeń wystarczy dowodzić oświadczeniem uprawnionego, jeśli nie posiada on na tę okoliczność odpowiednich dokumentów ( W. Katner, Komentarz do art. 49 Kodeksu cywilnego, LEX online 2014, teza 9 i 11).

W razie braku porozumienia między zainteresowanymi co do zawarcia umowy o przeniesienie własności urządzeń osoba, która poniosła koszty budowy, może dochodzić roszczenia na drodze sądowej. Orzeczenie Sądu zastąpi oświadczenie przedsiębiorcy (art. 64 k.c.).

Wyrok SO w Poznaniu z dnia 30 marca 2017 r., XVIII C 229/16

Standard: 10008 (pełna treść orzeczenia)

Nabycie własności urządzeń określonych w art. 49 § 1 k.c. następuje z chwilą poniesienia kosztów ich budowy, a uprawnienie do zgłoszenia roszczenia objętego art. 49 § 2 k.c. przyznane zostało osobie, która poniosła koszty budowy urządzenia, stając się ich właścicielem oraz przedsiębiorcy. W razie przeniesienia własności tych urządzeń na rzecz osoby trzeciej, będzie ona legitymowana do wystąpienia z żądaniem nabycia przez przedsiębiorcę, który przyłączył urządzenie do swojej sieci, własności tych urządzeń. Realizację uprawnienia do wystąpienia z żądaniem do sądu wyprzedza umowne ułożenie przez strony kwestii nabycia urządzeń (art. 49 § 2 zdanie pierwsze in fine).

Wyrok SN z dnia 19 listopada 2014 r., II CSK 169/14

Standard: 47009 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 296 słów. Wykup dostęp.

Standard: 15090

Komentarz składa z 135 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47759

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.