Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podpis jako element konstytutywny dokumentu

Ocena mocy dowodowej dokumentu (art. 257 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

W doktrynie prawa procesowego, zgodnie z dominującym poglądem, nie budzi wątpliwości twierdzenie, że elementem konstytutywnym każdego dokumentu,, na gruncie prawidłowej wykładni przepisów k.p.c., jest podpis. Niektórzy komentatorzy uznają wszakże, że podpis decyduje jedynie o wartości dowodowej konkretnego dokumentu. Niezależnie jednak od tego, który z powyższych poglądów uznać za bardziej przekonujący, w obydwu kluczowe znaczenie odgrywa podpis.

Art. 60 k.c. i art. 78 [1] § 1 k.c. przewidują możliwość złożenia oświadczenia woli w formie elektronicznej. Jednakże w kontekście wartości dowodowej takiego oświadczenia, kluczowe znaczenie ma przepis art. 78 [1[ § 2 k.c., w myśl którego oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Szczegółowe unormowania w tym zakresie zawarte były w nieaktualnej już w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 262), która obowiązywała od dnia 16 sierpnia 2002 r. Z tym dniem podpis elektroniczny uzyskał taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny. Zrównanie obu rodzajów podpisów oznacza z kolei, że podpis elektroniczny musi posiadać takie same cechy i walory oraz funkcje jak podpis własnoręczny, po to aby móc wywołać identyczne jak on skutki prawne. Z tej też przyczyny podpis elektroniczny musi być trudny (wręcz niemożliwy) do podrobienia, stwarzać możliwość identyfikacji oraz łączyć się z dokumentem. Niezwykle istotnym jest również i to, że podpis elektroniczny będzie uznany za bezpieczny, jeżeli jego ważność zostanie potwierdzona certyfikatem wydanym przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne, który spełnia wymagania określone stosowne wymagania określone w ustawie i rozporządzeniach wykonawczych do niej.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 18 września 2017 r., III Ca 924/17

Standard: 9915 (pełna treść orzeczenia)

Podpisanie umowy nie jest czynnością techniczną, jest to potwierdzenie, że podpisująca umowę osoba złożyła oświadczenie woli określonej treści. Upoważnienie do podpisania umowy jest w istocie upoważnieniem do złożenia określonego oświadczenia woli.

Wyrok SN z dnia 8 lutego 2007 r., I CSK 406/06

Standard: 36651 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.