Forma dla celów dowodowych (ad probationem)
Forma pisemna dla celów dowodowych (ad probationem; art. 74 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Mimo niezachowania przy dokonywaniu czynności prawnej formy (pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej) zastrzeżonej pod rygorem ograniczeń dowodowych, właściwe dla tej sankcji ograniczenia nie powstają w następujących przypadkach:
- jeżeli obie strony czynności prawnej wyrażą zgodę na przeprowadzenie jednego z dowodów, o których mowa w art. 74 KC, jeżeli przeprowadzenia takiego dowodu żąda konsument w sporze z przedsiębiorcą albo
- fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu (art. 74 § 2 KC).
- Po nowelizacji art. 74 KC, która weszła w życie 8.9.2016 r., możliwość taka wystąpi także wówczas, gdy forma jest zastrzeżona dla oświadczenia jednej ze stron, a przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków lub z przesłuchania stron żąda druga strona tej czynności.
Należy uznać, ze powód w niniejszej sprawie występuje jako konsument w sporze z przedsiębiorcą.
Wystąpienie któregokolwiek z wymienionych przypadków oznacza, że przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków lub przesłuchania stron na okoliczność dokonania czynności prawnej podlega zasadom ogólnym. Nie obliguje ono natomiast automatycznie sądu do ich przeprowadzenia (por. jednak J. Strzebinczyk, w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz KC, 2016, s. 209). Powód nie składał wniosku dowodowego wyżej wskazanego na okoliczność złożenia oświadczenia o uchyleniu się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem groźby Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż powód nie wykazał, aby oświadczenie takowe pozwanemu złożył, a to na powodzie spoczywał ciężar wykazania tej okoliczności.
Wyrok SR w Olsztynie z dnia 16 września 2017r., X C 4555/16
Standard: 9877 (pełna treść orzeczenia)
Wymogowi zachowania zastrzeżonej dla czynności prawnej formy pisemnej ad probationem można uczynić zadość także po dokonaniu tej czynności ustnie lub w sposób dorozumiany.
Jeżeli dla czynności prawnej wymagana jest forma pisemna ad probationem, złożenie przez strony oświadczeń woli bez zachowania tej formy pociąga za sobą negatywne konsekwencje jedynie w sferze procesowej: sama czynność prawna jest dokonana i w pełni skuteczna w sferze prawa materialnego, a tylko jej udowodnienie w procesie napotyka określone utrudnienia. W związku z tym forma ta może być dopełniona także po dokonaniu czynności prawnej ustnie lub w sposób dorozumiany. W przypadku takim dokument sporządzony przez strony przytacza treść złożonych przez nie wcześniej oświadczeń woli.
Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2014 r., II CSK 264/13
Standard: 36004 (pełna treść orzeczenia)