Wyłączenie sędziego - charakterystyka
Wyłączenie sędziego (art. 41 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z treścią art. 41 § 1 k.p.k. sędzia ulega wyłączeniu jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. W orzecznictwie sądów podkreśla się, że wątpliwość co do bezstronności sędziego o której stanowi art. 41 § 1 k.p.k. musi być wykazana przez stronę, a przy tym winna być ona uzasadniona i poddawać się zewnętrznej weryfikacji i ocenie. Nie wystarczy samo subiektywne przeświadczenie strony o uprzedzeniu sędziego, lecz muszą zachodzić poważne podstawy, które wskazują na istnienie obiektywnych przyczyn, uzasadniających utratę zaufania co do bezstronności sędziego.
W ocenie Sądu odwoławczego fakt, że małżonek jednego z Sędziów Sądu Rejonowego zna się z oskarżonym w żaden sposób nie uzasadnia wątpliwości co do bezstronności Sędziego w przedmiotowej sprawie. Znajomość sędziów w ramach jednego sądu jest rzeczą oczywistą oraz naturalną i sama przez się nie powoduje powstania wątpliwości o których stanowi art. 41 k.p.k.
Wyrok SO w Koninie z dnia 18 września 2017r., II Ka 185/17
Standard: 10583 (pełna treść orzeczenia)
„Sprawą” w rozumieniu art. 40 i art. 41 k.p.k. jest każde postępowanie zmierzające do rozstrzygnięcia o jego przedmiocie (por. postanowienie SN z dnia 21 czerwca 2012 r., III KO 34/12), przy czym pojęcie to odnosi się w tym kontekście zarówno do postępowania zmierzającego do rozstrzygnięcia danej kwestii o charakterze zasadniczym (główny przedmiot procesu), jak i o charakterze incydentalnym (uboczny przedmiot procesu)
Uchwała SN z dnia 24 sierpnia 2016 r., I KZP 2/16
Standard: 41619 (pełna treść orzeczenia)