Rozliczenie nakładów na majątek wspólny dokonanych przez osoby trzecie
Rozliczenie nakładów, wydatków, długów (art. 45 k.r.o. i art. 567 k.p.c.)
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 684 kpc, który na mocy art. 567 § 3 kpc znajduje odpowiednie zastosowanie w postępowaniu o podział majątku wspólnego, obowiązkiem sądu jest ustalenie składu i wartości majątku wspólnego i spadkowego stanowiącego przedmiot postępowania.
Sąd Rejonowy nie rozliczył nakładów wskazując, że zostały dokonane przez osoby trzecie, a nie przez uczestniczkę postępowania i powyższe stanowisko na etapie orzekania przez Sąd I instancji było trafne. Zgodnie bowiem z art. 686 kpc, który znajduje odpowiednie zastosowanie na mocy art. 567 § 3 kpc, w postępowaniu o podział majątku wspólnego i dział spadku rozstrzygane są wyłącznie wzajemne roszczenia między współspadkobiercami, nie mogą zaś być przedmiotem rozpoznania roszczenia między współspadkobiercami a osobami trzecimi.
Wymaga jednak podkreślenia, że w dniu 3 stycznia 2013 roku, E. S. i W. S. przenieśli wierzytelność z tytułu przedmiotowych nakładów o wartości 12.191 zł na rzecz uczestniczki postępowania na podstawie umowy darowizny sporządzonej w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. W związku z tym, że zawarcie powołanej umowy nastąpiło już po wydaniu zaskarżonego postanowienia, Sąd Okręgowy dopuścił dowód z powyższej umowy na wniosek skarżącej uznając, że w świetle art. 381 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc, dowód ten nie był spóźniony, bowiem uczestniczka nie mogła powołać go przed Sądem I instancji.
Z uwagi na to, że powyższa umowa była skuteczna i przeniosła wierzytelność z tytułu nakładów na uczestniczkę postępowania, stan rzeczy w tym zakresie w dacie orzekania przed Sądem Okręgowym uległ zasadniczej zmianie, co sąd odwoławczy obowiązany był uwzględnić.
Postanowienie SO w Białymstoku z dnia 29 marca 2013 r., II Ca 116/13
Standard: 9838 (pełna treść orzeczenia)