Zajęcie przez komornika wkładu mieszkaniowego
Spółdzielcze lokatorskie prawa do lokalu mieszkalnego (art. 9 – 16[1] u.s.m.)
Pomijając spory doktrynalne co do prawnej możliwości prowadzenia egzekucji z wkładu mieszkaniowego, nawet gdyby uznać jej dopuszczalność, to należy ją rozpatrywać przez pryzmat art. 27 u.p.s., znajdującego zastosowanie do spółdzielczych stosunków mieszkaniowych w zakresie, w jakim kwestia ta nie została uregulowana w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, a poprzez normę wyrażoną w art. 1 ust. 7 u.s.m. Otóż zgodnie z treścią przepisu art. 27 § 2 u.p.s., wierzyciel członka może uzyskać zaspokojenie z jego udziałów dopiero z chwilą ustania członkostwa, przy czym skierowanie egzekucji do tych udziałów, zgodnie z § 3 tego artykułu, możliwe jest wyłącznie na zasadzie subsydiarności, tj. w sytuacji, jeżeli egzekucja z innego majątku członka okaże się bezskuteczna, a przepis szczególny nie stanowi inaczej.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 6 kwietnia 2017 r., I ACa 1088/16
Standard: 9724 (pełna treść orzeczenia)
Komornik prowadzący postępowanie egzekucyjne przeciwko powódce nie mógł skutecznie egzekwować należności pochodzących z wkładu mieszkaniowego wniesionego przez powódkę do pozwanej w sytuacji, w której spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w tamtym czasie istniało i przysługiwało powódce.
Co do zasady przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie dają możliwości prowadzenia egzekucji z wkładu mieszkaniowego. Taką możliwość przewidują przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, stosowane do spółdzielczych stosunków mieszkaniowych w zakresie nieuregulowanym ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, przy czym jest to możliwe wyłącznie przy spełnieniu warunków opisanych w art. 27 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze.
Aby zajęcie wkładu mieszkaniowego w postępowaniu egzekucyjnym było możliwe, w pierwszej kolejności postępowanie egzekucyjne musi być przeprowadzone w stosunku do pozostałych składników majątku dłużnika – uprawnionego z tytułu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Dopiero w sytuacji wydania przez komornika postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na bezskuteczność egzekucji, na stosowny wniosek wierzyciela może ona zostać skierowana do wkładu mieszkaniowego, który komornik zajmuje. Od chwili tego zajęcia wyłączona jest możliwość jego zwrotu (wypłaty wartości rynkowej lokalu) dłużnikowi w przypadku wygaśnięcia prawa do lokalu.
Roszczenie o zwrot wkładu, a tym samym jego zajęcie, jest skuteczne dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia zajęcia. Dopiero wówczas dojść może do fizycznej realizacji zajęcia.
Wyrok SO w Katowicach z dnia 17 sierpnia 2016 r., II C 464/14
Standard: 9725