Podstawy wyłączenia prawa do lokalu
Wyłączenie prawa do lokalu socjalnego
Wyłączenie obowiązku Sądu w zakresie orzeczenia o uprawnieniu do lokalu socjalnego zawiera uregulowanie zawarte w ust. 5 przepisu art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów, gdzie wskazano, że Sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, w szczególności jeżeli nakazanie opróżnienia następuje z przyczyn, o których mowa w art. 13.
Ponadto, wyłączenie takowego obowiązku zawiera też przepis art. 17 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że przepisów art. 14 i 16 ustawy nie stosuje się, gdy powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie lub wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, albo niewłaściwe zachowanie czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku albo gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego.
Wyłączenie obowiązku Sądu w zakresie orzeczenia o uprawnieniu do lokalu socjalnego następuje jedynie w przypadku, gdy – zgodnie z art. 17. ust. 2 ustawy – Sąd, nakazując opróżnienie lokalu z powodów, o których mowa w ust. 1, wskaże te powody w wyroku.
Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 23 maja 2014r., II Ca 367/14
Standard: 9673 (pełna treść orzeczenia)