Zamiar zabójstwa w przypadku posłużenia się bronią palną
Zamiar zabójstwa (wina)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Oskarżony oddał dwa strzały z broni palnej czarnoprochowej w kierunku pokrzywdzonego. Okoliczności czynu, rodzaj użytego przedmiotu oraz sposób posłużenia się nim przemawiają za ustaleniem, że oskarżony działał z zamiarem usiłowania zabójstwa. Przewidywał bowiem możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonego i godził się na taki skutek. Każdy człowiek niemający nawet wykształcenia medycznego posiada pełną świadomość, jakie skutki może spowodować oddanie do innego człowieka strzału z broni palnej z bliskiej odległości w kierunku klatki piersiowej.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 3 stycznia 2023 r., II AKa 267/22
Standard: 74298 (pełna treść orzeczenia)
Specyfika posługiwania się bronią palną polega na tym, że decydując się na oddanie strzału używający broni wie, iż nie ma żadnego wpływu na siłę rażenia pocisku. Jeśli więc z bliska mierzy w kierunku człowieka i strzela, to przewiduje możliwość pozbawienia go życia i godzi się z nią. Decydującego znaczenia nie ma tu możliwość przewidywania, w jaką dokładnie część ciała pocisk może trafić, bowiem w każdym niemal przypadku trafienia z broni palnej istnieje przecież wysokie prawdopodobieństwo spowodowania śmierci.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 31 października 2018 r., II AKa 258/18
Standard: 23752 (pełna treść orzeczenia)
Oddanie dwukrotnie strzałów z broni palnej w okolicę głowy pokrzywdzonego, z uprzednim skierowaniem broni w tę okolicę ciała, bo dowodzi wystarczająco zamiaru pozbawienia życia bez potrzeby wdawania się w bardziej szczegółowe rozważania, zwłaszcza gdy nie ustalono niczego świadczącego o odmiennym przebiegu procesu motywacyjnego (wyrok S.A. z 29 października 2003r. sygn. II AKa 175/03).
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 18 lipca 2018 r., II AKa 234/18
Standard: 39305 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 9652 (pełna treść orzeczenia)