Ustalenie wartości nieruchomości obciążonej hipoteką

Ustalenie wartości poszczególnych przedmiotów majątkowych podlegających podziałowi

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy, sąd - przyznając tę nieruchomość na własność jednego z nich - ustala jej wartość z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego, chyba że zachodzą istotne powody przemawiające za jego uwzględnieniem.

Zabezpieczenie rzeczowe nie zmienia wielkości zobowiązania kredytowego współwłaścicieli (współuprawnionych) i nie przenosi na uczestnika, który otrzyma rzecz lub prawo, obowiązku samodzielnej spłaty długu z uwagi na zagrożenie egzekucją z nieruchomości (prawa) z wykorzystaniem hipoteki. Wierzyciel zachowuje swobodę wyboru dłużnika, od którego będzie się domagał zapłaty i nie ma obowiązku zaspokajania się z przedmiotu hipoteki. Również utrata przez jednego z dłużników osobistych pozycji dłużnika rzeczowego, stanowiąca skutek przyznania innemu współuprawnionemu wspólnej dotychczas nieruchomości lub prawa, nie wpływa na rozmiar zobowiązania ani na wiążący charakter zabezpieczenia hipotecznego. Nie daje też podstaw do prognozowania, które z współdłużników osobistych i w jakiej części spłaci zadłużenie. Zgodzić się więc należy, że najczęściej w postępowaniach działowych wartość wspólnej nieruchomości czy prawa nie powinna być obniżana z powodu ich obciążenia zabezpieczeniem hipotecznym niespłaconej wierzytelności kredytowej.

W konkretnych sprawach mogą jednak wystąpić takie okoliczności, które spowodują, że typowe rozwiązanie nie będzie spełniało swojej roli, ponieważ nie doprowadzi do założonego celu postępowania działowego, tj. do usunięcia stanu współwłasności nieruchomości bądź wspólności prawa w sposób sprawiedliwie wyważający interesy współuprawnionych.

Przyczyny uzasadniające odejście od rozwiązania pomijającego obciążenie hipoteczne mogą mieć charakter podmiotowy i wynikać z osobistej lub majątkowej sytuacji współuprawnionych, potrzebę odstępstwa mogą też powodować okoliczności dotyczące przedmiotu postępowania, w tym szczególnie proporcja w jakiej pozostaje wielkości obciążenia do wartości obciążonej nieruchomości lub prawa, powodujące, że obciążenie rzutuje na wartość rynkową nieruchomości lub prawa, a nawet - w skrajnych wypadkach - praktycznie pozbawia przedmiot zabezpieczenia zdolności zbywczej lub też prowadzi do poważnego zagrożenia krzywdzącym i nieodpowiadającym założeniom postępowania działowego wynikiem tego postępowania. W takich wypadkach możliwe jest uwzględnienie obciążenia przez odliczenie nominalnej wartości hipoteki albo też zastosowanie innych rynkowych kryteriów urealniania wartości przedmiotu zniesienia współwłasności (wspólności), gdyż przyjąć należy, że wówczas zabezpieczone obciążenie wpływa negatywnie na wartość przedmiotu działu między uczestnikami postępowania działowego.

Wielość różnych możliwości i splotów okoliczności faktycznych dotyczących przyczyn ustanowienia ciążącego na przedmiocie działu zabezpieczenia hipotecznego, którym nie musi być zadłużenie bezpośrednio związane z zakupem nieruchomości lub prawa, lecz np. osobisty dług jednego ze współwłaścicieli lub współuprawnionych, bądź nawet dług osoby trzeciej, wymaga pozostawienia sądowi możliwości dostosowania metody szacowania wartości i dokonywania rozliczeń między podmiotami wychodzącymi ze współwłasności (wspólności) w sposób bardziej elastyczny, uwzględniający kryteria ekonomiczne, gdy wymagać tego będą okoliczności.

Uchwała SN z dnia 25 lipca 2019 r., III CZP 14/19

Standard: 32551 (pełna treść orzeczenia)

W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy, sąd – przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków – ustala jej wartość, jeżeli nie przemawiają przeciwko temu ważne względy, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego.

Obowiązek spłaty wspólnego zobowiązania przez małżonka, który otrzymał nieruchomość, nie jest przez to większy niż solidarny obowiązek drugiego małżonka. Wierzyciel nie ma obowiązku dochodzenia należności przede wszystkim od małżonka-właściciela nieruchomości. Decyzje wierzyciela w tym względzie w żadnym stopniu nie zależą od dokonanego podziału pomiędzy małżonkami, czy to w drodze podziału sądowego, czy to w drodze umowy bez udziału sądu.

Bezzasadna jest teza, że to przede wszystkim małżonek będący właścicielem nieruchomości powinien spłacić dług osobisty zabezpieczający hipotekę; nie ma ona żadnych podstaw prawnych.

Utrata przez jednego z małżonków (tego który nie otrzymuje nieruchomości) statusu dłużnika rzeczowego jest prawnie obojętna, gdyż oboje małżonkowie w dalszym ciągu pozostają zobowiązanymi dłużnikami osobistymi w równym zakresie, a hipoteka pozostaje w mocy. Trudno przyjąć, że w sytuacjach typowych, czyli niedotkniętych nadzwyczajnymi okolicznościami, obciążenie hipoteczne wpływa na wartość nieruchomości. Sąd Najwyższy zastrzegł jednak, że mogą powstać sytuacje nietypowe, dotyczące natury podmiotowej (szczególna sytuacja osobista małżonków) czy też natury przedmiotowej (np. proporcje obciążenia i wartości nieruchomości).

W uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2019 r. (III CZP 80/18), jednoznacznie przesądził, że art. 618 § 3 k.p.c. nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego. Istnieje więc instrument przeciwdziałający nierównościom powstałym w wyniku podziału.

​Uchwała SN z dnia 28 marca 2019 r., III CZP 21/18

Standard: 22416 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 381 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44794

Komentarz składa z 157 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73717

Komentarz składa z 373 słów. Wykup dostęp.

Standard: 10273

Komentarz składa z 471 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9562

Komentarz składa z 669 słów. Wykup dostęp.

Standard: 16891

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12272

Komentarz składa z 1411 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11002

Zobacz glosy

Komentarz składa z 542 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12119

Komentarz składa z 118 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68902

Komentarz składa z 564 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12120

Komentarz składa z 318 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12121

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12118

Komentarz składa z 298 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12122

Komentarz składa z 415 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12123

Komentarz składa z 59 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70550

Komentarz składa z 241 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12124

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12125

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.