Sprzeczność interesów w postępowaniach działowych (art. 520 k.p.c.)
Koszty postępowania nieprocesowego, sprzeczność interesów (art. 520 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W postępowaniu o podział majątku z reguły nie występuje pomiędzy zainteresowanymi sprzeczność interesów, gdyż jego wynik prowadzi zgodnie z interesem uczestników do wyjścia ze wspólności składników majątkowych, a przyznanie ich na wyłączną własność następuje z wyrównaniem udziałów dopłatami. W postępowaniach działowych sam fakt zgłoszenia przez uczestników odmiennych wniosków co do sposobu tego zniesienia nie powoduje więc powstania sprzeczności interesów, gdyż na gruncie art. 520 § 2 k.p.c. omawiana przesłanka nie jest związana ze stanowiskiem zajętym przez zainteresowanych w sprawie (por. postanowienie SN z 3 lutego 2012 r., I CZ 133/11).
Należy jednak zwrócić uwagę, że w analizowanej sprawie taka sprzeczność wyjątkowo istniała, co uzasadniało zasądzenie od Wnioskodawczyni (której wniosek złożony w trybie art. 523 k.p.c. został oddalony) na rzecz Uczestników zwrotu kosztów. Postępowanie w niniejszej sprawie nie było bowiem standardowym postępowaniem o podział majątku, lecz dotyczyło kwestii zasadniczej, a mianowicie dopuszczalności wniosku o zmianę prawomocnego postanowienia – wydanego w ramach postępowania nieprocesowego – oddalającego procesowe roszczenie o ustalenie.
Wymaga jednocześnie podkreślenia, że w trybie nieprocesowym dopuszczalne jest orzekanie o kosztach postępowania w ten sposób, że zostaną one stosunkowo rozdzielone, albo jedna ze stron zostanie nimi obciążona (art. 520 § 2 i 3 k.p.c.). W świetle art. 520 § 2 i 3 k.p.c. sąd ma możliwość oceny, czy rodzaj sprawy, jej okoliczności, wątpliwość występujących w niej zagadnień prawnych czyniły i w jakim zakresie nietrafność, lub nawet oczywistą niesłuszność stanowiska któregoś z uczestników w tym sensie „przegrywającego sprawę” i w zależności od tej oceny odmówić zasądzenia, albo zasądzić zwrot kosztów. Rozwiązanie to jest elastyczne i uwzględnia różnorodność spraw rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym (zob. postanowienie SN z 5 grudnia 2012 r., I CZ 148/12).
Postanowienie SN z dnia 29 czerwca 2023 r., II CSKP 592/22
Standard: 73721 (pełna treść orzeczenia)
O sprzeczności interesów uczestników można mówić, gdy występują w tym postępowaniu jako swego rodzaju przeciwnicy w zakresie żądania rozpoznawanego w tym postępowaniu.
W tzw. sprawach działowych jednak nie zachodzi przewidziana w art. 520 § 2 i 3 k.p.c. sprzeczność interesów tych uczestników, którzy domagają się podziału, niezależnie od tego, jaki sposób podziału postulują i jakie wnioski składają w tym względzie. W postępowaniu tym uczestnicy są w równym stopniu zainteresowani rozstrzygnięciem i ich interesy są wspólne o tyle, że celem postępowania jest wyjście ze wspólności majątkowej i uregulowanie wzajemnych stosunków majątkowych (zob. m.in. postanowienie SN z dnia 16.09.2011 r., IV CZ 40/11; postanowienie SN z dnia 23.10.2013 r., IV CZ 74/13).
Postanowienie SO w Kaliszu z dnia 15 września 2017 r., II Cz 487/17
Standard: 9651 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 9559
Standard: 9989
Standard: 12882
Standard: 5727
Standard: 5728
Standard: 69579