Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ustalenie miejsca pobytu dziecka w orzeczniczej praktyce

Miejsce pobytu dziecka

Rodzice małoletniej czują się silnie uczuciowo związani z córką i każde z nich pragnie pełnić rolę wiodącego opiekuna dla niej. Wykazują obniżone kompetencje przede wszystkim w zakresie wikłania córki w spór dorosłych, czym zaburzają jej poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Poważnym zaniedbaniem z ich strony jest konfrontacyjna i rywalizacyjna postawa między rodzicami, która skutkuje nierealizowaniem przez dziewczynkę obowiązku szkolnego. Małoletnia obecnie ujawnia silne przywiązanie emocjonalne do matki, natomiast jej relacja uczuciowa z ojcem jest zakłócona. Dziewczynka jednoznacznie deklaruje wolę zamieszkiwania z matką. Biorąc pod uwagę potrzeby małoletniej, a także brak przeciwwskazań zdrowotnych do sprawowania opieki przez matkę, należy ustalić miejsce stałego pobytu przy matce. Ojciec powinien spotykać się z córką w sposób częsty i regularny.

Postanowienie SR w Toruniu z dnia 12 maja 2016 r., III Nsm 577/15

Standard: 9540

Przeprowadzone postępowanie dowodowe, nie daje podstaw do ustalenia miejsca pobytu S. przy matce. Dobro dziecka za tym nie przemawia. Wskazać przy tym należy, iż decyzja o rozwiązaniu małżeństwa zapadła w marcu 2013 roku, a wyrok uprawomocnił się w październiku tego roku. Wniosek o zmianę rozstrzygnięcia o miejscu pobytu dziecka, wpłynął do sądu już po upływie pół roku od wydania powyższych decyzji. Według sądu w sytuacji życiowej ojca i syna w tym okresie, nie nastąpiły, aż tak istotne zmiany, by stanowiły one podstawę do decyzji zgodnie z wnioskiem matki. Podnieść należy, ze B. O. przez 9 lat w minimalnym zakresie uczestniczyła w wychowaniu syna. To na ojcu spoczywała większość obowiązków i radził z nimi , choć z pewnymi trudnościami. Początkowo obaj synowie mieszkali z ojcem i nie byli dziećmi łatwymi, sprawiali kłopoty natury wychowawczej. D. nawet jako dorosły miał kłopoty z prawem. Poczynione ustalenia, nie pozwalają na stwierdzenie rażących uchybień w wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad synem. S. N. pracuje zawodowo i zabezpiecza potrzeby syna. Są bardzo związani emocjonalnie i obaj pozostają w dobrych relacjach. Jednocześnie należy stwierdzić, że istnieje poważny konflikt miedzy rodzicami i on jest przenoszony na sferę rodzicielstwa. Ponadto osoby znajome zaangażowały się w intrygi rodzinne, a mianowicie dotyczy to kontaktów T. C. i B. O..

Ojciec małoletniego S. uzyskał też pozytywną opinię biegłych psychologa i pedagoga, jako ojciec sprawujący władzę rodzicielską nad synem. Wskazywano na silne więzy emocjonalne łączące uczestnika z S.. Między matką a synem są one zdecydowanie słabsze ze względu na wieloletnią rozłąkę.

Zmiana miejsca pobytu małoletniego, w ocenie sądu, nie będzie korzystna dla dziecka. S. wręcz boi się zamieszkania stałego z matką. Według sądu obawy te są całkowicie uzasadnione. Chłopak musiałby uczęszczać do szkoły odległej od miejsca zamieszkania, w obcym dla niego środowisku, bez znajomości języka.

Oceniając powyższe uznano, że nie zostały spełnione wymogi art. 577 kpc i wniosek w tym przedmiocie jako niezasadny oddalono. Podstawę rozstrzygnięć stanowią art. 577 kpc, w zw. z art. 95 kro i art. 97 kro.

Postanowienie SR w Bielsku Podlaskim z dnia 29 stycznia 2015 r., III Nsm 110/14

Standard: 9542 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.