Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Fałszywy alarm (art. 224a k.k.)

Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządowym (art. 222 – 231b k.k.)

Wyświetl tylko:

Przestępstwo z art. 224a k.k. stanowi lex specialis względem wykroczenia określonego w art. 66 k.w. Zasadniczym argumentem przemawiającym za tym poglądem jest analiza znamion czynności wykonawczej.

W art. 66 k.w. mowa jest ogólnie o wprowadzeniu w błąd, bez doprecyzowania, czego ma dotyczyć. Natomiast w art. 224a k.k. mowa jest już o szczególnej formie wprowadzenia w błąd i to dotyczącej konkretnych okoliczności, tj. fałszywemu zawiadomieniu o zdarzeniu lub stworzeniu sytuacji, która miałaby wywołać przekonanie o tego rodzaju zdarzeniu. To właśnie te szczegółowe znamiona wskazują na większą wagę czynu, która uzasadnia uznanie go przez ustawodawcę za przestępstwo. Trzeba ponadto zauważyć, że wykroczenie z art. 66 k.w. ma charakter formalny, a przestępstwo z art. 224a k.k. materialny.

Dla bytu przestępstwa wymagane jest zatem to, aby wywołana została czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, zaś wykroczenie dokonywane jest już z momentem wprowadzenia w błąd.

Postanowienie SN z dnia 30 listopada 2017 r., IV KK 174/17

Standard: 28357 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 224a k.k. (wprowadzenie do polskiego systemu prawa karnego z dniem 31 sierpnia 2011 r.), stanowi lex specialis w stosunku do czynu z art. 191 § 1 k.k., jako typ kwalifikowany, zagrożony surowszą karą. Wprowadzenie tego przepisu nie oznacza, że wcześniej czyny takie nie podlegały karze.

Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia z dnia 08 marca 2013 r., V K 1330/12

Standard: 9421 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 492 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9420

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.