Oznaczenie przez sąd terminu i sposobu uiszczenia spłat i dopłat

Spłaty i dopłaty w sprawach działowych

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W sprawie o podział majątku wspólnego sąd oznacza termin i sposób uiszczenia spłat (art. 212§3 k.c. w zw. z art. 567§3 k.p.c. w zw. z art.688 k.p.c.). W zasadzie rozliczenie majątku powinno nastąpić w taki sposób, że małżonek, który nie otrzymuje przedmiotu podziału w naturze powinien otrzymać stosowną spłatę, płatną w chwili dokonywani podziału, co zabezpiecza w jednakowym stopniu interesy obu małżonków. Jednakże należy uwzględnić okoliczności danej sprawy, z uwagi na to, że może zaistnieć sytuacja, w której jednoczesne przyznanie majątku jednemu małżonkowi ze spłatą drugiego może prowadzić do naruszenia interesów małżonka obciążonego spłatą.

Wnioskodawca ma prawo otrzymać należność, dzięki której będzie mógł zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe, ale nie można pominąć trudnej sytuacji materialnej uczestniczki, która w istocie może spłacić uczestnika tylko dzięki pomocy rodziców. Uczestniczka mieszka razem z synem stron, opiekuje się babcią i pobiera zasiłek 650 złotych. Obecnie nie pracuje, ale ma możliwości zarobkowe ponieważ jest z zawodu cukiernikiem oraz może podjąć pracę w firmie swojego ojca, jednak te możliwości nie pozwalają na osiągniecie znacznych dochodów. Ponadto należy pamiętać, że spłaca ona raty kredytu hipotecznego, który małżonkowie zaciągnęli wspólnie na budowę domu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych ich rodziny.

Dlatego też uwzględniając interes wnioskodawcy Sąd Okręgowy uznał, że wskazany przez Sąd I instancji termin płatności pierwszej raty (4 miesiące od uprawomocnieni się orzeczenia) jest w tych okolicznościach zasadny.

Postanowienie SO w Kielcach z dnia 25 września 2017 r., akt II Ca 770/17

Standard: 10422 (pełna treść orzeczenia)

Jak stanowi art. 212 § 3 k.p.c., jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty, terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Uczestniczka wniosła o rozłożenie spłaty na raty miesięczne w kwotach maksymalnie po 1500 zł. Po pierwsze należy wskazać, że uczestniczka nie uzyskuje dochodów pozwalających na uiszczanie rat miesięcznych w podanej wysokości, co wynika choćby z jej oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym. Tym samym spłata rat w proponowanej wysokości byłaby zagrożona i skorzystanie z tego dobrodziejstwa nie gwarantowałoby wnioskodawcy uzyskania dobrowolnych wpłat, a uczestniczce uniknięcia ewentualnej egzekucji. Po drugie, okres spłaty wydłużyłby się do około 6 lat, a wnioskodawca nie posiada tytułu prawnego do innej nieruchomości i nie można oczekiwać, że przez 6 lat będzie zamieszkiwał u siostry korzystając z jej grzeczności. Mając natomiast na uwadze sytuację finansową uczestniczki Sąd odroczył termin płatności zasadzonej spłaty na okres 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia, co pozwoli uczestniczce na uzyskanie środków dzięki pomocy pracujących już dzieci bądź przez uregulowanie spraw związanych ze służebnością mieszkania jej matki i uzyskanie zabezpieczenia ewentualnego kredytu.

Postanowienie SR w Zgierzu z dnia 28 kwietnia 2017r., I Ns 792/16

Standard: 9392 (pełna treść orzeczenia)

Sąd dokonując działu spadku i zniesienia współwłasności ma obowiązek oznaczenia terminu płatności zasądzonych spłat lub dopłat pieniężnych oraz oznaczenia wysokości i terminu uiszczania odsetek. Art. 212 § 3 k.c. (w związku z art. 1035 k.c.) nakłada na sąd obowiązek dokonania z urzędu takiego oznaczenia. Z art. 618 oraz 684, 685 i 688 k.p.c. wynika, że tak w postępowaniu o zniesienie współwłasności, jak i w postępowaniu o dział spadku chodzi o załatwienie całokształtu stosunków, jakie powstały między współwłaścicielami lub spadkobiercami. W obrębie tych stosunków podstawowym elementem jest oznaczenie wysokości spłaty lub dopłaty, terminu i sposobu ich uiszczenia oraz oznaczenie wysokości odsetek. Rozstrzygnięcie w tym zakresie należy zatem do integralnych składników każdego postanowienia o zniesieniu współwłasności lub o dział spadku (por. uz. uchwały SN z dnia 27 listopada 2003 r. III CZP 80/03).

Postanowienie SN z dnia 29 listopada 2012 r., V CSK 567/11

Standard: 12207 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69243 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74028 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 104 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45771 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46463 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.