Błędne oznaczenie sądu i jego adresu

Uzasadnienia faktyczne wniosków o przywrócenie terminu

Wyświetl tylko:

W razie wniesienia pisma do sądu niewłaściwego strona nie może skutecznie powoływać się na to, że uchybienie terminowi nastąpiło z powodu przetrzymania pisma przez sąd niewłaściwy i przekazania go sądowi właściwemu po terminie dokonania czynności procesowej (postanowienie SN z 15 grudnia 2005 r., I UZ 32/05).

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2017 r., I PZ 10/17

Standard: 11778 (pełna treść orzeczenia)

Dla skutecznego dokonania czynności procesowej istotne znaczenie ma podjęcie jej w wyznaczonym terminie i właściwym sądzie (art. 165 § 2 i 3 w związku z art. 13 § 2 k.p.c.). W judykaturze utrwalony jest pogląd, że środek zaskarżenia wniesiony do niewłaściwego sądu (bądź organu) rodzi dla strony niekorzystne skutki procesowe – o zachowaniu terminu do dokonania czynności procesowej decyduje data nadania przesyłki przez sąd (organ) niewłaściwy do sądu właściwego (por. uchwała SN z dnia 28 listopada 1987 r., III CZP 33/87, postanowienie SN z dnia 28 marca 2012 r., V CZ 166/11; postanowienie SN z dnia 3 października 2000 r., I CKN 967/00; postanowienie SN z dnia 28 października 2010 r., II UZ 24/10).

Postanowienie SR w Aleksandrowie Kujawskim z dnia 31 marca 2017 r., I Co 78/17

Standard: 9520 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 165 § 2 k.p.c. oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Jak wskazał przy tym jednak Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 28 marca 2012 r. (V CZ 166/11) nie może budzić wątpliwości, że strona, wysyłając korespondencję do sądu, obowiązana jest prawidłowo wskazać zarówno adresata, jak i jego adres. Adresem w wypadku przesyłki kierowanej do sądu jest zarówno prawidłowa nazwa adresata, jak i prawidłowe wpisanie miejsca położenia siedziby sądu. Wadliwość adresu, powstała wskutek wpisania przez nadawcę błędnie adresata i w konsekwencji powodująca doręczenie przez urząd pocztowy przesyłki do sądu niewłaściwego, uzasadnia przyjęcie, że o zachowaniu terminu do dokonania czynności procesowej decyduje data nadania przesyłki przez sąd niewłaściwy do sądu właściwego.

W niniejszej sprawie, pismo z dnia 11 lipca 2016 r., zawierające wniosek o zwolnienie powodów z koszów sądowych w zakresie opłaty od apelacji zostało wysłane przez powoda w terminie, jednak skarżący podał na kopercie przesyłki znajdującej się w aktach sprawy, błędne oznaczenie oraz adres sądu, będący jednocześnie adresem innego - niewłaściwego sądu (Sądu Rejonowego w Słubicach). Pismo zostało natomiast przekazane do sądu właściwego (Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.) już po terminie wyznaczonym dla uzupełnienia braków formalnych (pomimo, że zostało nadane do sądu właściwego w tym samym dniu, w którym wpłynęło do sądu niewłaściwego). Tak więc na podstawie art. 370 k.p.c. apelacja podlegała odrzuceniu przez Sąd I instancji jako wniesiona po terminie.

Postanowienie SA w Szczecinie z dnia 31 marca 2017 r., VIII Ga 52/17

Standard: 9387 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.