Przedawnienie roszczeń z umowy pożyczki (art. 722 k.c.)
Umowa pożyczki (art. 720-724 k.c. i art. 78 p.b.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Roszczenie o zwrot pożyczki udzielonej osobie, która współpracuje z pożyczkodawcą gospodarczo, w celu rozwinięcia jej działalności z korzyścią także dla działalności pożyczkodawcy, jest roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 118 k.c.
Wyrok SN z dnia 23 listopada 2018 r., II CSK 647/17
Standard: 66250 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę pożyczki nie wprowadzają odrębnego przepisu odnoszącego się do przedawnienia roszczeń z tytułu pożyczki.
Art. 722 k.c. odnosi się do roszczeń biorącego pożyczkę.
W rozpoznawanej sprawie powódka w ramach swej działalności gospodarczej zajmowała się m.in. sprzedażą nieruchomości. W celu zawarcia transakcji sprzedaży nieruchomości zawarta została z panem A. B. (2) i A. B. (3) umowa pożyczki. Co więcej, kwota udzielonej pożyczki została przelana na rachunek bankowy (...) Spółki Komandytowej w S. w dniu 28 stycznia 2008 r., a nie na prywatne konta pożyczkobiorców, a następnie przeznaczona została na zakup nieruchomości od powódki. Roszczenie powódki niewątpliwie jest związane z prowadzeniem jej działalności gospodarczej, a termin jego przedawnienia wynosi trzy lata.
Sformułowanie w art. 118 k.c. "roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej" nie upoważnia do przyjęcia tezy, że przepis ten w części przewidującej trzyletnie przedawnienie roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma zastosowanie tylko w stosunkach między przedsiębiorcami.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 września 2017 r., I ACa 125/17
Standard: 28632 (pełna treść orzeczenia)