Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wezwanie dłużnika do świadczenia, którego termin spełnienia nie jest oznaczony

Wymagalność zobowiązań bezterminowych (art. 455 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wezwanie do spełnienia świadczenia stanowi oświadczenie woli, którego celem jest wyłącznie zakomunikowanie adresatowi, że składający je powołuje się na przysługiwanie mu wierzytelności z określonego tytułu, a gdyby zobowiązanie dłużnika odpowiadające wierzytelności było bezterminowe – przekształcającym to zobowiązanie w zobowiązanie terminowe (art. 455 k.c.).

Oświadczenia woli mające taki cel i skutek mogą składać osoby fizyczne, a za osoby prawne i tzw. ułomne osoby prawne – ich organy, ale także przedstawiciele tych osób, w tym ustanowieni przez te osoby pełnomocnicy (art. 95 § 1 i § 2 k.c.).

W odniesieniu do osób prawnych o złożonej strukturze organizacyjnej regułą jest, że wezwania do zapłaty świadczeń z przysługujących im wierzytelności, zwłaszcza bieżących, wynikających ze stosunków prawnych mieszczących się w zwykłym profilu działalności i stale nawiązywanych, składają osoby upoważnione przez ich organy do dokonywania tego rodzaju czynności jako pełnomocnicy.

Pełnomocnictwo do dokonania czynności powinno być udzielone w szczególnej formie wtedy, gdy o ważności czynności prawnej decyduje zachowanie takiej szczególnej formy (art. 99 § 1 k.c.).

Wezwanie do zapłaty nie wymaga formy szczególnej, a zatem i umocowanie do jego dokonania nie wymaga takiej formy, chyba że w konkretnym stosunku prawnym strony wprowadzą obowiązek zachowania szczególnych wymagań wezwania, w tym co do jego formy, jeżeli uważają je za konieczne do zachowania i określą skutki niezastosowania się do tych wymagań. Gdyby tak się stało, to z art. 74 § 4 k.c. nie należy wyprowadzać upoważnienia do odstąpienia od zachowania formy wezwania do zapłaty wymaganej w konkretnym stosunku przez jego strony, a wezwanie nieczyniące zadość takim wymaganiom uznać należy za nieskuteczne.

Wyrok SN z dnia 8 lutego 2024 r., II CSKP 1847/22

Standard: 80902 (pełna treść orzeczenia)

Wezwanie do zapłaty ma charakter materialnoprawny, a nie procesowy i celem odniesienia skutków prawnych z niego wynikających powinno zostać doręczone bezpośrednio stronie, a nie kuratorowi, którego zadania wyznaczone w procesie mają charakter procesowy. Bezskuteczne zatem będzie w stosunku do pozwanego złożenie oświadczenia woli wywołującego skutki materialnoprawne, w sytuacji, w której oświadczenie to zostanie złożone wobec kuratora reprezentującego pozwanego w procesie. Kurator ten ma za zadanie bowiem podejmować za nieobecnego jedynie czynności procesowe, a zatem może on w istocie składać oświadczenia woli w imienia reprezentowanego, ale jedynie o charakterze procesowym.

Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2023 r., II CSKP 1000/22

Standard: 73631 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 173 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67100

Komentarz składa z 338 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52201

Komentarz składa z 113 słów. Wykup dostęp.

Standard: 66536

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9335

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12504

Komentarz składa z 31 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67259

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45694

Komentarz składa z 79 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38187

Komentarz składa z 182 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52831

Komentarz składa z 500 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19409

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.