Archiwum: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 823 k.p.c. (z mocy prawa)

Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego (art. 818 - 828 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z treścią art. 823 k.p.c. postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania; termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.

Na gruncie powołanej powyżej regulacji przyjmuje się, że przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego z mocy prawa jest bezczynność wierzyciela polegająca na niepodejmowaniu czynności niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Rodzaj czynności uzależniony jest od rodzaju i sposobu egzekucji.

Wyrok SA Szczecinie z dnia 12 czerwca 2014 r. I ACa 657/13

Standard: 9233 (pełna treść orzeczenia)

Z treści art. 823 kpc wynika ,że postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania.

Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.

Przepis art. 823 kpc. wiąże umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa z bezczynnością wierzyciela. Bezczynność wierzyciela istnieje zaś tylko wtedy, gdy jest on obowiązany do dokonania czynności niezbędnej do dalszego prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Artykuł 823 kpc. nie znajduje natomiast zastosowania w razie bezczynności komornika (wyrok SN z dnia 10 kwietnia 2008 r., IV CSK 16/08, LEX nr 393847) .

Wyrok SO w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 maja 2013 r., akt I C 808/12

Standard: 9234

Komentarz składa z 342 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22439

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.