Archiwum: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 823 k.p.c. (z mocy prawa)
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego (art. 818 - 828 k.p.c.)
Zgodnie z treścią art. 823 k.p.c. postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania; termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.
Na gruncie powołanej powyżej regulacji przyjmuje się, że przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego z mocy prawa jest bezczynność wierzyciela polegająca na niepodejmowaniu czynności niezbędnych do prowadzenia egzekucji.
Rodzaj czynności uzależniony jest od rodzaju i sposobu egzekucji.
Wyrok SA Szczecinie z dnia 12 czerwca 2014 r. I ACa 657/13
Standard: 9233 (pełna treść orzeczenia)
Z treści art. 823 kpc wynika ,że postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania.
Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.
Przepis art. 823 kpc. wiąże umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa z bezczynnością wierzyciela. Bezczynność wierzyciela istnieje zaś tylko wtedy, gdy jest on obowiązany do dokonania czynności niezbędnej do dalszego prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Artykuł 823 kpc. nie znajduje natomiast zastosowania w razie bezczynności komornika (wyrok SN z dnia 10 kwietnia 2008 r., IV CSK 16/08, LEX nr 393847) .
Wyrok SO w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 maja 2013 r., akt I C 808/12
Standard: 9234
Zgodnie z art. 823 k.p.c., postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania – od ustania przyczyny zawieszenia.
Celem tego przepisu jest ochrona dłużnika przed zbędnym ograniczaniem go w rozporządzaniu przedmiotem objętym egzekucją. Postępowanie egzekucyjne, jako wkraczające w sferę majątkową dłużnika i wyłączające bądź istotnie modyfikujące możliwości rozporządzania jego mieniem, powinno być przeprowadzone w określonym czasie niezbędnym do zaspokojenia interesu wierzyciela.
Powołany przepis zmierza do zdyscyplinowania wierzyciela do aktywnego udziału w postępowaniu egzekucyjnym, w którym podjęcie określonych czynności egzekucyjnych wymaga jego inicjatywy bądź 4 współdziałania. Ich zaniechanie przez wierzyciela, w okresie przewidzianym w art. 823 k.p.c., uzasadnia wniosek, że wierzyciel nie jest zainteresowany kontynuowaniem postępowania egzekucyjnego, czego konsekwencją jest umorzenie z mocy prawa postępowania egzekucyjnego.
Z tej przyczyny, że w art. 823 k.p.c. mowa jest o wierzycielu, jak również ze względu na wskazany wyżej cel tego przepisu, sankcjonującego bierność wierzyciela, nie ma on zastosowania do postępowań egzekucyjnych wszczynanych z urzędu lub na wniosek uprawnionego organu (por. art. 796 § 2 i 3 k.p.c.). Wierzyciel nie powinien bowiem ponosić ujemnych skutków zaniechania podjęcia właściwych czynności przez organy uprawnione do wszczęcia i prowadzenia egzekucji z urzędu. Z tych samych względów art. 823 k.p.c. nie ma zastosowania do egzekucji świadczeń alimentacyjnych wszczętych z urzędu (por. art. 1085 k.p.c.), w tym także egzekucji tych świadczeń prowadzonych z nieruchomości. Wyłączenie zastosowania tego przepisu przewidziane w art. 1086 § 5 zd. drugie k.p.c., odnosi się jedynie do egzekucji świadczeń alimentacyjnych wszczynanych na wniosek wierzyciela.
Uchwała SN z dnia 18 lipca 2012 r., III CZP 38/12
Standard: 22439 (pełna treść orzeczenia)