Jurysdykcja w sprawach spadkowych
Jurysdykcja w sprawach spadkowych (art. 1108 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jurysdykcji sądów polskich w sprawach spadkowych po obywatelach polskich nie wyklucza to, że w skład spadku wchodzi nieruchomość położona na terytorium Białorusi. Nie oznacza to jednak, że wydane przez sąd polski postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po obywatelu polskim będzie skuteczne również wobec nieruchomości położonej poza granicami Polski.
Zasadą, wynikającą z art. 1108 § 1 k.p.c., jest to, że do jurysdykcji krajowej należą sprawy spadkowe, jeżeli spadkodawca w chwili śmierci był obywatelem polskim lub miał miejsce zamieszkania bądź miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej. Jurysdykcja ta została ograniczona, a nie wyłączona w umowie o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych z 26 października 1994 r. zawartej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Białorusią. Zgodnie z art. 45 ust. 2 tej umowy, sądy białoruskie posiadają jurysdykcję w sprawach spadkowych dotyczących mienia nieruchomego, nie zaś ogólnie w każdej sprawie spadkowej, jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość. Powyższe oznacza, że jurysdykcji sądów polskich w sprawach spadkowych po obywatelach polskich nie wyklucza to, że w skład spadku wchodzi nieruchomość położona na terytorium Białorusi. Posiadanie tej jurysdykcji nie przesądza jedynie w powyższej sytuacji o tym, czy wydane przez sąd polski postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po obywatelu polskim będzie skuteczne również wobec nieruchomości położonej poza granicami Polski.
Postanowienie SN z dnia 28 marca 2024 r., II CSKP 552/23
Standard: 80999 (pełna treść orzeczenia)
Jurysdykcja sądów w sprawach spadkowych została uregulowana jednakowo na terenie Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii) Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr (...) z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (dalej jako „Rozporządzenie”). Przepisy te, jako normy wyższego rzędu niż prawo krajowe (art. 91 ust. 3 Konstytucji RP), mają pierwszeństwo zastosowania przed art. 1108-1109 k.p.c.
Art. 4 Rozporządzenia wprowadza zasadę, że jurysdykcję co do orzekania co do ogółu spraw dotyczących spadku mają sądy państwa członkowskiego, w którym zmarły miał swoje miejsce zwykłego pobytu. Istotne znaczenie (zarówno dla kwestii jurysdykcji, jak i prawa właściwego dla dziedziczenia) ma zatem pojęcie „zwykłego pobytu” oraz ustalenie miejsca zwykłego pobytu
Postanowienie SR dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie z dnia 8 grudnia 2022 r., VI Ns 191/22
Standard: 80621 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 80619
Standard: 80620
Standard: 69730
Standard: 8443
Standard: 9142
Standard: 9143
Standard: 67535
Standard: 65117