Charakterystyka prawa do prywatności
Prawo do prywatności (art. 47 Konstytucji i art. 23 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Prywatność chroni sferę życia indywidualnego (rodzinnego, towarzyskiego), które ma pozostawać zasadniczo poza sferą zainteresowania innych osób. Dobro to obejmuje sfery życia, które mogą być nieprzystępne nawet najbliższym, w tym członkom rodziny, a decyzja o ujawnieniu względnie upowszechnieniu informacji objętej prywatnością należy do samego zainteresowanego.
Prywatność jako taka nie odnosi się do relacji podejmowanych w przestrzeni publicznej, w tym w ramach działalności gospodarczej czy zawodowej, o ile nie dotyczy wspomnianych sfer życia czy elementów tożsamościowych, które jedynie wyjątkowo mogą wiązać się z prowadzeniem takiej działalności.
Chroniona jest nie tyle prywatność jako taka, lecz sfera tożsamości i wolności informacyjnej człowieka, która ma pozostawać poza zakresem dostępności dla świata zewnętrznego (wiąże się to z tzw. koncepcją sfer, o której w piśmiennictwie polskim pisał szeroko A. Kopff, Koncepcja prawa do intymności i do prywatności życia osobistego (zagadnienia konstrukcyjne), Studia Cywilistyczne 1972, t. XX, s. 12 i nast.).
Sfera prywatności obejmuje informacje osobowe, co do których osoby fizyczne mogą zasadnie oczekiwać, że nie będą publikowane bez ich zgody (zob. wyroki ETPC: z 6 kwietnia 2010 r. w sprawie Flinkkilä i inni przeciwko Finlandii; z 12 października 2010 r. w sprawie Saaristo i inni przeciwko Finlandii).
Naruszenie powinno skutkować powstaniem uszczerbku dla osobistego korzystania z prawa do poszanowania życia prywatnego (zob. wyrok ETPC z 9 kwietnia 2009 r. w sprawie A. przeciwko Norwegii).
Prywatność nie ma charakteru bezwzględnego i w razie kolizji dóbr w pewnych przypadkach powinno ustąpić ochronie innego dobra prawnie chronionego (np. wolności wypowiedzi, zob. np. wyroki ETPC: z 14 czerwca 2007 r. Hachette Filipacchi Associé).
Wyrok SN z dnia 7 marca 2023 r., II CSKP 659/22
Standard: 69445 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z powszechnie akceptowanym poglądem życie rodzinne stanowi fragment życia prywatnego, w związku z tym jest ono traktowane jako element (sfera) prywatności. Za podstawę wyodrębnienia przyjmuje się „rodzinne funkcjonowanie jednostki”, ujęte m.in. w postaci występujących pomiędzy członkami rodziny powiązań oraz więzi (prawnych i emocjonalnych), zakresem i stopniem ich intensywności, komunikowaniem się członków rodziny (rodzajem ujawnianych informacji o charakterze osobistym, czasem intymnym), uczuciami, którymi jednostka darzy osoby bliskie mimo braku wyraźnej więzi prawnej, stopniem zażyłości oraz poczuciem bezpieczeństwa, jaki stwarza rodzina. Pojęcie prywatności jest przedmiotem zainteresowania wielu dziedzin w tym socjologii, psychologii i prawa.
Konstytucja nie definiuje pojęcia prywatności, a wartości w postaci życia prywatnego i życia rodzinnego oraz prawo do decydowania o swoim życiu osobistym, jak i dobra w postaci czci oraz dobrego imienia należą w pewnym zakresie do wyodrębnianej w ramach prywatności, szeroko rozumianej sfery życia prywatnego, przy czym każde z nich z osobna stanowi samodzielnie chronioną wartość.
Kluczowe dla prywatności regulacje zawarte są w Konstytucji RP, która postrzega ją w kategorii prawa podstawowego, ujętego w postaci – życia prywatnego, obok którego funkcjonują jako wartości samodzielne: życie rodzinne, cześć i dobre imię oraz prawo do decydowania o swoim życiu osobistym. W ujęciu ustawy zasadniczej każde z dóbr wskazanych w art. 47 Konstytucji RP stanowi z jednej strony składnik prywatności, z drugiej – samodzielną, podlegającą ochronie wartość, mimo że zakresy wypełniających te wartości elementów ulegają wielokrotnym relacjom wzajemnego krzyżowania się i zależności. Jak zauważa M. S., takie ujęcie pozostaje w zgodności z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka, które wyraźnie wymieniają obok prywatności inne chronione dobra (Niemajątkowe wartości życia rodzinnego w polskim prawie cywilnym, dr K. M., 2017). A zatem niewątpliwie art. 47 Konstytucji chroni tzw. prywatność i zakazuje ustawodawcy nieuzasadnionej ingerencji w sferę stosunków rodzinnych i życia osobistego (wyroki TK z 24 października 2000 r., sygn. K 12/00, OTK ZU nr 7/2000, poz. 255; 7 maja 2013 r. sygn SK 11/11, (...) Seria (...) 2013 nr 4, poz. 40, L.).
Uszczegółowieniem konstytucyjnie chronionej prywatności są objęte sferą prywatności dobra, dla których art. 47 Konstytucji RP stanowi z jednej strony lex generalis przez określenie wskazówek, w jaki sposób można wykładać i stosować odnoszące się do poszczególnych, wchodzących w obręb prywatności dobra. Jak zauważa J. B.: „konstytucyjna ochrona prywatności ma charakter subsydiarny. Jeżeli więc jakaś materia nie została objęta szczegółowym unormowaniem o konkretnych elementach prywatności, to gwarancje poszanowania życia prywatnego można wyprowadzać bezpośrednio z postanowień art. 47. (J. Braciak, Prawo do prywatności, Warszawa 2004, s. 164).
Analizując prawo do życia prywatnego i prawo do życia rodzinnego, można zauważyć, że we wzajemnej relacji prywatność jest zindywidualizowana, jednostka realizuje swoją prywatność w wyznaczonych sferach, a jedną z nich jest sfera życia rodzinnego. O ile więc życie prywatne dotyczy jednostki i wskazuje jej indywidualne w tym zakresie uprawnienia, to życie rodzinne wymaga jej aktywności w rodzinno-interpersonalnym obszarze, który dla osób spoza rodziny ograniczony jest nie tylko prywatnością każdego z członków rodziny, ale poniekąd rodziny jako grupy. Przy czym ochrona prywatności musi się realizować jako prawo poszczególnych członków rodziny, gdyż polskie prawo cywilne nie operuje pojęciem wspólnego (grupowego) dobra osobistego (Niemajątkowe wartości życia rodzinnego w polskim prawie cywilnym, dr K. M., 2017).
Uniwersalność konstytucyjnej ochrony życia prywatnego i życia rodzinnego wymaga skonkretyzowania w poszczególnych gałęziach prawa. I tak otwarty katalog art. 23 KC wśród wskazanych w nim dóbr osobistych nie wymienia prywatności, przy czym orzecznictwo i doktryna od lat jednogłośnie uznają ją za dobro osobiste. Szczegółowe regulacje dotyczące małżeństwa znajdują się natomiast w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Wyrok SO w Łodzi z dnia 8 stycznia 2018 r., III Ca 1479/17
Standard: 16714 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 19315
Standard: 1224
Standard: 1225
Standard: 1226
Standard: 1227
Standard: 51710
Standard: 1228
Standard: 1229
Standard: 1230
Standard: 1231