Wniosek o uzupełnienie wyroku
Uzupełnienie wyroku (art. 351 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wniosek o uzupełnienie orzeczenia jest zasadny wtedy, gdy sąd nie zamieścił w nim wypowiedzi co do kwestii, o której powinien był orzec z urzędu albo na wniosek. Uzupełniając orzeczenie, sąd może wypowiedzieć się wyłącznie o żądaniu odnoszącym się do takiego roszczenia, o którym dotąd nie orzekł, obojętnie w jakiej redakcyjnej formie. Tego rodzaju rozstrzygnięcie nie może jednak ingerować w treść już wydanego orzeczenia i powodować jego zmiany. Jeśli natomiast sąd rozstrzygnie o poddanym jego ocenie żądaniu, to - niezależnie od poprawności redakcyjnej tej wypowiedzi - jest ona zaskarżalna apelacją. Wniesienie środka zaskarżenia od orzeczenia nieistniejącego czyni ten środek niedopuszczalnym.
Postanowienie SN z dnia 13 maja 2016 r., III CZP 6/16
Standard: 12374 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 351 § 1 k.p.c. "strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu." Wniosek o uzupełnienie wyroku co do zwrotu kosztów lub natychmiastowej wykonalności sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym (art. 351 § 2 k.p.c.). Powyższe stosuje się odpowiednio do postanowień co do istoty sprawy wydawanych w postępowaniu nieprocesowym (art. 13 § 2 k.p.c.).
Z powyższego wynika, że co do zasady wniosek o uzupełnienie postanowienia winien zostać rozpoznany na rozprawie, zaś jedynie uzupełnienie rozstrzygnięcia o kosztach lub o natychmiastowej wykonalności może być rozpoznane na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że wniosek o uzupełnienie postanowienia poprzez zasądzenie spłaty z tytułu rozliczenia nakładów winien także być rozpoznany na rozprawie, zaś postanowienie w tym zakresie powinno zapaść po zamknięciu rozprawy (por. Przemysław Telenga, Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego do art. 351 k.p.c., 2011).
Postanowienie SO w Gdańsku z dnia 28 października 2011 r., III Ca 1372/11
Standard: 9130