Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odmowa uznania orzeczenia ze względu na klauzulę porządku prawnego (art. 1146 § 1 pkt 7 k.p.c.)

Niedopuszczalność uznania orzeczenia (art. 1146 k.p.c.) Klauzula porządku publicznego (art. 7 p.p.m.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Ocena, czy zachodzi podstawa odmowy stwierdzenia wykonalności zagranicznego wyroku ze względu na oczywistą sprzeczność wykonania z porządkiem publicznym, powinna uwzględniać postępowanie przed sądem pochodzenia jako całość, z uwzględnieniem wszystkich jego faz. Ocenie podlega również postępowanie przy wydaniu wcześniejszego orzeczenia, jeżeli miało prejudycjalny charakter dla wyroku objętego wnioskiem o stwierdzenie wykonalności.

Wyrok SN z dnia 19 grudnia 2018 r., V CSK 513/17

Standard: 66261 (pełna treść orzeczenia)

W orzecznictwie zostało przyjęte, że klauzula porządku publicznego jest klauzulą generalną, pojęciowo otwartą, a wyjaśnienie jej należy do powinności sądu orzekającego w konkretnej sprawie. Wypracowano tak w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie prawniczym ogólne reguły, którymi należy się kierować przy jej stosowaniu. Stanowi ona wyjątek od zasady stosowania prawa obcego lub uznania zagranicznych orzeczeń opartych na tym prawie, nie może być rozszerzająco interpretowana. Przez podstawowe zasady porządku publicznego należy rozumieć fundamentalne zasady konstytucyjne dotyczące ustroju społeczno - gospodarczego oraz naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego lub procesowego, które nie mogą być automatycznie utożsamiane z materialnoprawnymi przesłankami zastosowania konkretnej instytucji prawnej. Naruszenie tych zasad powinno być oczywiste, wyraźne i istotne, a zastosowanie klauzuli może mieć miejsce w szczególnie rażących wypadkach. 

Nie uzasadnia odmowy uznania orzeczenia innego państwa sprzeczność tego uznania z przepisami prawa w Polsce, nawet bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wskazuje się również na niedopuszczalność kontroli merytorycznej takiego orzeczenia. Możliwa jest jednak kontrola takiego orzeczenia w ograniczonym zakresie.

Ustalenie zewnętrznych granic porządku publicznego, a zwłaszcza granicy pomiędzy merytorycznym badaniem orzeczenia, a skutkiem orzeczenia, bywa trudne.

Treść porządku publicznego nie może być ustalana jedynie na podstawie ogólnych założeń, ale powinna być oparta na wyraźnych normach prawnych, które są wyrazem konkretnych, fundamentalnych zasad danego systemu społecznego. Klauzula ma nadal w dziedzinie międzynarodowego obrotu prawnego tak zasadnicze znaczenie, że stanowi w dalszym ciągu podstawowy element w regulacjach prawa unijnego, występuje także w prawie prywatnym międzynarodowym (art. 7 p.p.m.).

Postanowienie SN z dnia 31 stycznia 2018 r., IV CSK 442/17

Standard: 51475 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46976

Zobacz glosy

Komentarz składa z 183 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80065

Komentarz składa z 266 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9115

Komentarz składa z 569 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44806

Zobacz glosy

Komentarz składa z 54 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68001

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36900

Komentarz składa z 690 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23815

Komentarz składa z 241 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35756

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31902

Komentarz składa z 192 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31718

Komentarz składa z 54 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31706

Komentarz składa z 113 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31448

Komentarz składa z 48 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31703

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31636

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.