Głosowanie przez pełnomocnika na walnym zgromadzeniu w spółdzielni mieszkaniowej (art. 8 ust. 1[1] u.s.m.).
Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej (art. 8[3] u.s.m.)
Do oceny prawidłowości podjęcia uchwały znajdują zastosowanie przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz, zgodnie z odesłanie z art. 1 ust. 7 u.s.m., przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r Prawo Spółdzielcze. Przepisy ustawy o własności lokali mają tu zastosowanie tylko w takim zakresie, w jakim odsyła do nich art. 24 1 u.s.m. Pogląd taki został wyrażony w uzasadnieniu wyroku Sadu Najwyższego z dnia 19 października 2012 roku (V CSK 459/11) i należy go podzielić.
W art. 36 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze jako zasadę ustanowiono dopuszczalność uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni przez pełnomocnika, jeżeli ustawa lub statut nie stanowią inaczej. Przepis ten dotyczy jednak wyłącznie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu członków spółdzielni. W żadnym razie – jak chce powódka – nie można z niego wyprowadzać zasady, iż członek spółdzielni nie może dokonać żadnej innej czynności przez pełnomocnika.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 9 maja 2014 r. I ACa 186/14
Standard: 9061 (pełna treść orzeczenia)
Przepisem określającym jakie przepisy powinno się stosować w przypadku funkcjonowania odrębnej własności lokali w spółdzielniach mieszkaniowych jest przepis art. 27 u.s.m. Przepis ten nie wskazuje wprost jakie przepisy należy stosować dla oceny głosowania poprzez pełnomocników. Jego analiza wskazuje, że w zasadzie nie mają w spółdzielniach mieszkaniowych zastosowania tylko te przepisy u.w.l., które dotyczą zarządu nieruchomością wspólną, a w tym procedur funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej powołanej głównie po to, aby liczni właściciele lokali mogli sprawnie zarządzać nieruchomością stanowiącą ich wspólną własność. Aby do tego nie doszło, należało wybrać, które procedury stosowane będą w spółdzielni mieszkaniowej po pojawieniu się tam innych niż spółdzielnia właścicieli lokali. Wybrane więc zostały procedury spółdzielcze i takie przede wszystkim procedury przewidują przepisy u.s.m. Jednakowoż przywołany już przepis art. 27ust 3 u.s.m.. przewiduje możliwość „wyjścia” spod zarządu Spółdzielni poprzez przepis art. 24 1 i art. tej ustawy.
Mimo iż przepis art. 24 1 u.s.m. przywołuje jedynie art. 30 ust.1a i art.30 i 32 ustawy o własności lokali, dotyczące zwołania zebrania właścicieli lokali, to nie oznacza to, że przy ocenianiu możliwości głosowania poprzez pełnomocników należy bezwzględnie, poprzez art. 1 ust. 7 u.s.m., stosować przepisy ustawy z 16 września 1982 r.- prawo spółdzielcze.
Przepis art.36 § 3.prawa spółdzielczego stanowi, że członek może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, jeżeli ustawa lub statut nie stanowią inaczej. Zasadą zatem jest możliwość głosowania przez pełnomocników. Przepis ten zamieszczony został w rozdziale 1 Walne Zgromadzenie i trudno odnosić rygory najważniejszych w spółdzielni wyborów, do wyborów dokonywanych na zebraniu właścicieli wyodrębnionych lokali podejmujących decyzje nie mające niczego wspólnego z wyborami do władz spółdzielni, a wręcz odwrotnie, usiłujących przywołać do życia podmiot o odrębnej strukturze, jaką jest wspólnota. Zupełnie niezrozumiałe a wręcz sprzeczne z prawem, byłoby też odnoszenie zasady osobistego głosowania wyłącznie członków spółdzielni, wyrażonej w statucie spółdzielni, w stosunku do właścicieli wyodrębnionych lokali, nie będących członkami spółdzielni.
Wyrok SO w Kielcach z dnia 22 listopada 2013 r., I C 2023/13
Standard: 9062