Likwidacja wierzytelności upadłego (art. 331 Pr. Up.)
Likwidacja wierzytelności i praw majątkowych (art. 331[364] – 334[365] Pr.Up.
Zgodnie z art. 331 ust. 1 p.u.n. likwidacja wierzytelności upadłego następuje przez ich zbycie albo ściągnięcie. Jeżeli ściągnięcie wierzytelności napotyka przeszkody albo roszczenie nie jest jeszcze wymagalne, likwidacja wierzytelności nastąpi przez ich zbycie. Wskazać jednak należy, że syndyk nie jest zobowiązany wszczynać egzekucji, jeśli jej wynik skazany jest z góry na niepowodzenie (wyrok SA w Poznaniu z dnia 15.06.1992 r., I ACa 183/92, wyrok NSA w L. z dni 26.11.1997 r., I SA/Lu (...)).
Zgodnie z art. 368 ust. 1 p.u.n. w sprawach w których postępowanie upadłościowe obejmowało likwidację majątku, sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego. Sąd stwierdza zakończenie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku po wykonaniu ostatecznego planu podziału a także wtedy, gdy w toku postępowania wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni (art. 368 § 2 p.u.n.). Złożenie wniosku o wykreślenie spółki z rejestru nie jest dopuszczalne w wypadku, gdy po zakończeniu postępowania upadłościowego pozostał majątek spółki (S. Sołtysiński [w:] S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych, t. 1, 2006, s. 563-564). Podstawę wykreślenia spółki z rejestru stanowi prawomocne postanowienie sądu upadłościowego o ukończeniu postępowania upadłościowego. Sąd upadłościowy może wydać takie postanowienie po zlikwidowaniu, tj. upłynnieniu całego majątku masy upadłości i dokonaniu podziału między wierzycieli (S. Sołtysiński [w:] S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych, Komentarz t. I, 2012 nb 2, s.i.p. Legalis).
Wyrok SO w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2017 r., XII C 41/17
Standard: 8842 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 331 ust. 1 i 2 p.u.n. likwidacja wymagalnych wierzytelności upadłego następuje przez ich ściągnięcie, zaś likwidacja wierzytelności niewymagalnych następuje wyłącznie przez ich zbycie. Wierzytelność o zapłatę reszty wynagrodzenia zatrzymanego jako zabezpieczenia roszczeń zamawiającego z rękojmi niewątpliwie jest do czasu upływu terminu rękojmi wierzytelnością niewymagalną. Oczekiwanie na powstanie stanu wymagalności nie stanowi zatem w świetle tego przepisu przeszkody w zakończeniu postępowania upadłościowego (tak również Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 grudnia 2008 r., I ACa 603/07, niepubl.).
Ponadto wprawdzie zbycie wierzytelności przez Syndyka następuje w drodze umowy, ale jej zawarcie jest wynikiem wykonania obowiązku ustawowego w drodze procedury określonej ustawą (art. 334 p.u.n.) nie przez stronę, ale przez zastępcę pośredniego. Trzeba mieć również na uwadze, że zastrzeżenie umowne nie może wyłączyć procedury likwidacji masy upadłości regulowanej przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Reasumując, zastrzeżenie umowne zakazu zbycia wierzytelności pomiędzy upadłym, a jego dłużnikiem nie wyłącza, ani nie ogranicza procedury likwidacji masy upadłości uregulowanej przepisami ustawy prawo upadłościowe i naprawcze.
Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2011 r., V CSK 204/10
Standard: 18176 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 18158