Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Istnienie tytułu wykonawczego jako przesłanka powództwa opozycyjnego

Powództwo opozycyjne (art. 840 k.p.c.)

Powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego jest jedną z form merytorycznej obrony dłużnika przed egzekucją. Wytaczając powództwo opozycyjne dłużnik powinien wykazać, że tytuł wykonawczy nie odpowiada istotnemu i rzeczywistemu stanowi rzeczy.

Powództwo przewidziane w art. 840 § 1 k.p.c. jest powództwem o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, a nie powództwem o pozbawienie wykonalności tytułu egzekucyjnego. A zatem jego przesłanką materialnoprawną jest istnienie tytułu wykonawczego, więc istnienie klauzuli wykonalności nadanej tytułowi egzekucyjnemu.

Jeżeli tytuł wykonawczy nie istnieje, powództwo o pozbawienie go wykonalności jest oczywiście bezprzedmiotowe (por komentarze do k.p.c., omówienie (za legalis) art.840 k.p.c.: red. E. Marszałkowskiej-Krześ, pod. red. K. Piaseckiego oraz pod. red. A. Zielińskiego i K. Flagi-Gieruszyńskiej; nadto pośrednio, za legalis,: wyroki SN: z 16 maja 2002 roku sygn. akt IV CKN 1071/00, z dnia 28 stycznia 2010 roku sygn. akt I CSK 211/09).

Wyrok SO w Poznaniu z dnia 20 kwietnia 2017 r., II Ca 1365/16

Standard: 8758 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.