Umowa kredytu
Umowa kredytu (art. 69 p.b.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Na gruncie art. 69 ust. 1 pr. bank. zobowiązanie kredytodawcy polega na oddaniu do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwoty środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, zaś zobowiązania kredytobiorcy obejmują korzystanie z tych środków na warunkach określonych w umowie, zwrot kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłatę prowizji od udzielonego kredytu. Nie są to więc identyczne zobowiązania, a tym samym i świadczenia (w kontekście różnych celów, którym przyświeca zachowanie każdej ze stron). Identyczny jest jedynie rodzaj przedmiotu świadczeń obu stron, tj. pieniądz – w znaczeniu jednostek pieniężnych.
Uchwała SN z dnia 28 lutego 2025 r., III CZP 126/22
Standard: 89148 (pełna treść orzeczenia)
Konieczne elementy umowy kredytu reguluje art. 69 ust. 2 pr. bank., wyszczególniając m.in. kwotę i walutę kredytu, cel, na który kredyt został udzielony, zasady i termin spłaty kredytu oraz wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany.
Z przepisu art. 69 ust. 2 pr. bank. nie wynika konieczność ujmowania w umowie kredytu algorytmu (wzoru matematycznego), według którego ustaleniu podlega część kapitałowa i odsetkowa raty kredytu.
Wyrok SN z dnia 27 maja 2022 r., II CSKP 314/22
Standard: 65239 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 73219
Standard: 18822