Umowa agencyjna - charakterystyka
Umowa agencyjna (art. 758 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Na gruncie prawa cywilnego wyróżnia się dwa typy umów agencyjnych: agencji połączonej z pełnomocnictwem, czyli umowy typu przedstawicielskiego oraz umowy pośrednictwa. W tym drugim typie umowy agencyjnej usługi agenta sprowadzają się wyłącznie do czynności faktycznych – pośredniczenia.
Czynnościami faktycznymi z zakresu działania agenta pośrednika w świetle poglądów nauki i orzecznictwa sądów administracyjnych jest: wyszukiwanie osób, z którymi można zawierać umowy, udział w rokowaniach mających na celu zawarcie umowy, skłanianie osób trzecich do zawarcia umowy lub przyjęcia oferty, przekazywanie próbek, informowanie o warunkach umów i właściwościach towaru.
Kontrola jakościowa towarów wykonywana przez pośrednika przed nabyciem ich przez zleceniodawcę mieści się w zakresie czynności faktycznych informowania o właściwościach towaru.
Wyrok WSA z dnia 12 grudnia 2019 r., I SA/Go 506/19
Standard: 73984 (pełna treść orzeczenia)
Granicą modyfikacji stosunku agencyjnego są regulujące umowę agencyjną przepisy ius cogens i przepisy semiimperatywne, pełniące funkcję ochronną wobec agenta. Agent, co do zasady, nie odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta. Może ponosić odpowiedzialność ex contractu za zaniechanie, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, dokonania określonych czynności, jeżeli skutkowało to doznaniem szkody u dającego zlecenie na skutek niewykonania umowy przez klienta (art. 471 k.c.). Prowizja agenta co do zasady, nie jest zależna od wykonania umowy przez klienta.
Wyrok SN z dnia 15 lutego 2018 r., I CSK 487/17
Standard: 15211 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 29589
Standard: 73985