Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność dłużnika za działania i zaniechania innych osób

Odpowiedzialność dłużnika za działania i zaniechania innych osób (art. 474 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W perspektywie normatywnej art. 474 k.c. nie ma znaczenia charakter i rodzaj stosunku prawnego, w jakim pozostają z dłużnikiem osoby, o których mowa w tym przepisie. Obojętne jest też, czy osoba trzecia była podporządkowana dłużnikowi, czy działała na własny rachunek lub rachunek dłużnika (por. uchwała SN z 25 lutego 1986 r., III CZP 2/86).

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2023 r., II CSKP 1454/22

Standard: 75525 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z treścią art. 474 k.c. dłużnik ponosi odpowiedzialność, jak za własne działanie, za działania osób, przy pomocy których zobowiązanie wykonuje lub którym wykonanie zobowiązania powierza. Działanie takie musi oczywiście pozostawać w związku z treścią łączącego dłużnika i wierzyciela stosunku zobowiązaniowego, a w tym przypadku pozostaje. Wierzyciela z osobą trzecią nie wiąże żaden stosunek cywilnoprawny.

Cytowany przepis statuuje podstawę odpowiedzialności za cudze czyny, gdy szkoda zostaje wyrządzona przez wskazaną w nim osobę trzecią na skutek naruszenia obowiązków umownych ciążących na dłużniku.

Osoba trzecia, o jakiej mowa w art. 474 k.c., może też samodzielnie dopuścić się naruszenia swoich obowiązków obligacyjnych lub nawet obowiązków powszechnych. Wtedy jednak mamy do czynienia ze zbiegiem odpowiedzialności. Dłużnik odpowiada na zasadzie ryzyka za działania lub zaniechania pomocnika lub podwykonawcy i nie może uwolnić się od odpowiedzialności przez wykazanie braku winy w wyborze (o ile przepis szczególny na to nie przyzwala, a w niniejszym przypadku wyjątek taki nie zachodzi). Działanie to, lub zaniechanie, musi się jednak odbywać za zgodą i wiedzą dłużnika.

Pozwany przewoźnik miał obowiązek umowny wobec powódki dopilnowania, aby towar został załadowany w taki sposób, by nie zagrażało to bezpieczeństwu i prawidłowości przewozu. Czynności załadunkowe powierzył nadawcy, także jemu pozostawił czuwanie nad prawidłowym ich wykonaniem.

Z punktu widzenia art. 474 k.c. bez znaczenia pozostaje okoliczność, w jaki sposób pozwany dłużnik wykonana swój obowiązek, czy osobiście, czy też przy pomocy podmiotów trzecich, a pozwany, aby uwolnić się od odpowiedzialności musiałby wykazać, że nie tylko on nie miał możliwości faktycznej skontrolowania, w jaki sposób nadawca załaduje towar sypki, ale także, iż szkoda powstała na skutek okoliczności, za które osoba, którą się posługuje, nie ponosi odpowiedzialności.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 29 listopada 2016 r., V ACa 943/15

Standard: 21705 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 505 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8712

Komentarz składa z 54 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38316

Komentarz składa z 169 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38374

Komentarz składa z 283 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38375

Komentarz składa z 41 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21706

Komentarz składa z 46 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21707

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75533

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33350

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30591

Komentarz składa z 119 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30147

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.