Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nullum crimen, nulla poena sine lege (art. 42 ust. 1 Konstytucji i art. 1 § 1 k.k.)

Prawo do obrony; domniemanie niewinności; nullum crimen (art. 42 Konstytucji) Czyn zabroniony (art. 115 § 1 k.k.) Odpowiedzialność karna (art. 1 k.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zasada nullum crimen sine lege jest nie tylko jedną z fundamentalnych zasad prawa karnego, ale także podstawowym, konstytucyjnie zabezpieczonym prawem człowieka, umocowanym w zasadzie demokratycznego państwa prawnego (tak wyroki z: 25 maja 2004 r., SK 44/03; 14 grudnia 2011 r., SK 42/09).

W wyroku pełnego składu z 16 marca 2011 r., sygn. K 35/08, Trybunał stwierdził wprost, że "[z]asada nullum crimen, nulla poena sine lege kreuje jedno z podstawowych praw człowieka". Z konstytucyjnego wymogu zachowania odpowiedniej precyzji przepisów karnych wynika zatem nie tylko wiążąca ustawodawcę zasada o charakterze dyrektywnym, lecz także swoiste konstytucyjne prawo podmiotowe jednostek, którego ochrona może być dochodzona w trybie skargi konstytucyjnej. Co więcej, gdyby w toku kontroli konstytucyjności okazało się, że ustawodawca odstąpił od standardów wynikających z art. 42 ust. 1 Konstytucji, to takie stwierdzenie mogłoby prowadzić do konieczności rozważenia proporcjonalności tego odstąpienia w kontekście art. 31 ust. 3 Konstytucji, który określa przesłanki dopuszczalności wprowadzenia przez ustawodawcę ograniczeń korzystania z konstytucyjnych praw i wolności (zob. wyrok z 17 lipca 2014 r., SK 35/12).

Wyrok TK z dnia 9 czerwca 2015 r., SK 47/13

Standard: 1153 (pełna treść orzeczenia)

W. Makowski, wyjaśniając sens zasady nullum crimen, nulla poena sine lege, pisał:"Ten absolutny charakter ustawy jest warunkiem ładu społecznego, gwarancją dla obywatela, że w granicach, przez ustawę karną niezastrzeżonych, może się on poruszać swobodnie i że, gdyby wszedł w kolizję z nakazami ustawy karnej, nie mogą go spotkać inne skutki, oprócz określonych przez ustawę. Stąd Liszt nazywa ustawę karną magna charta przestępców. Albowiem przedmiotem karzącej represji może być tylko taki czyn, który ustawa wyraźnie określa, sama zaś represja odpowiadać musi formom, również w ustawie oznaczonym".

Będący wzorem dla późniejszych polskich kodeksów karnych art. 1 kodeksu karnego z 1932 r. stanowił: "Odpowiedzialności karnej ulega ten, kto dopuszcza się czynu, zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia". Komentując ten przepis J. Makarewicz zauważył: "Skazanie obywatela i wymierzenie kary jest dopuszczalne tylko na zasadzie obowiązującej ustawy (poprzednio ogłoszonej). To kategoryczne stwierdzenie odpowiada stanowisku nowożytnego prawa karnego w związku z ujęciem kodeksu karnego jako magna charta obywatela w dziedzinie konfliktów z interesami społeczeństwa: nie można karać za czyn najbardziej nawet społecznie szkodliwy, jeżeli społeczeństwo przed jego spełnieniem karą nie groziło, nie nadało mu znamion czynu karygodnego, przestępstwa. Stwierdzenie tego zasadniczego stanowiska kodeksu polskiego i podkreślenie tej przewodniej myśli odbija od tego typu ustawodawstwa, które skłonne jest do nadmiernie elastycznego stosowania kodeksu karnego".

Przytoczone poglądy obu współtwórców kodeksu karnego z 1932 r. Trybunał uważa za wyznaczające podstawy współczesnego rozumienia zasady nullum crimen, nulla poena sine lege poenali anteriori.

Wyrok TK z dnia 25 lutego 2014 r., SK 65/12

Standard: 1154 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 701 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1156

Komentarz składa z 281 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1155

Komentarz składa z 436 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1157

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.