Przedawnienie roszczeń z umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (art. 179 - 183a u.g.n.)
Wyłączenie stosowania do umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, w zakresie nieuregulowanym w przepisach ustawy GospNier, przepisów o zleceniu wynika wprost z art. 750 k.c., stanowiąc, że mają one zastosowanie do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Wyklucza to odwoływanie się w odniesieniu do tych umów do terminu przedawnienia określonego w art. 751 k.c. W tej sytuacji, gdy ustawa o gospodarcze nieruchomościami nie zawiera ogólnych przepisów o przedawnieniu roszczeń, w kwestii tej będą mieć zastosowanie ogólne przepisy kodeksu cywilnego, a więc art. 118 k.c., przewidujący dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzyletni termin przedawnienia (tak SN w wyroku z dnia 8 maja 2015 r., III CSK 346/14).
Wyrok SO w Łodzi z dnia 4 kwietnia 2016r., XIII Ga 37/16
Standard: 8630 (pełna treść orzeczenia)
Wyłączenie stosowania do umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, w zakresie nieuregulowanym w przepisach u.g.n., przepisów o zleceniu wynika wprost z art. 750 k.c., stanowiąc, że mają one zastosowanie do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Wyklucza to odwoływanie się w odniesieniu do tych umów - jak czyni to skarżący - do terminu przedawnienia określonego w art. 751 k.c. W tej sytuacji, gdy u.g.n. nie zawiera ogólnych przepisów o przedawnieniu roszczeń, w kwestii tej będą mieć zastosowanie ogólne przepisy kodeksu cywilnego, a więc art. 118 k.c., przewidujący dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzyletni termin przedawnienia.
Wyrok SN z dnia 8 maja 2015 r., III CSK 346/14
Standard: 49402 (pełna treść orzeczenia)
Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami stanowi nowy typ umowy nazwanej. Powołany w skardze kasacyjnej art. 750 k.c. stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Jednoznaczne sformułowanie o zastosowaniu tego przepisu do umów, gdy nie są one uregulowane odrębnymi przepisami wyklucza jego zastosowanie do umowy o świadczenie usług polegających na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami – umowy pośrednictwa – uregulowanej w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Skoro zakres unormowania nie obejmuje umowy pośrednictwa, to wyłączona jest możliwość odwoływania się do terminu przedawnienia z art. 751 k.c., jak to czyni skarżący, bowiem przepis ten znajduje zastosowanie w związku z art. 750 k.c. Samo podobieństwo umów nazwanych wyklucza – z powodu wyjątkowego charakteru reżimu przedawnienia -analogię do lansowanych w skardze przepisów dotyczących przedawnienia.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami normując dany rodzaj stosunku prawnego pośrednictwa nie przewiduje szczególnego terminu przedawnienia poszczególnych czy wszystkich roszczeń wywodzących się z tego stosunku prawnego. Skoro brak jest przepisu szczególnego, regulującego termin przedawnienia roszczenia wynikającego z umowy pośrednictwa, to znajduje zastosowanie trzyletni termin przedawnienia przewidziany w art. 118 k.c. Poza sporem jest związek roszczenia z prowadzoną działalnością gospodarczą. Rozstrzygające znaczenie dla kwalifikacji roszczenia ma moment jego powstania.
Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2007 r., IV CSK 267/06
Standard: 49400 (pełna treść orzeczenia)