Wyłączenia przedstawicielstwa (art. 95 § 1 k.c.)
Dokonanie czynności prawnej przez przedstawiciela (art. 95 k.c.)
Zgodnie z art. 95 § 1 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela (w tym pełnomocnika). Jak z tego wynika, zasada, zgodnie z którą podmiot obrotu cywilnoprawnego może dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela, doznaje dwóch rodzajów wyjątków.
Pierwszą grupę stanowią czynności prawne, w odniesieniu do których przepis ustawy wyłącza możliwość ich dokonania przez przedstawiciela (np. sporządzenie oraz odwołanie testamentu - art. 944 k.c., uznanie dziecka - art. 73 k.r.o., uczestnictwo w walnym zgromadzeniu spółdzielni, w sytuacji gdy możliwość taką wyłącza statut – art. 36 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze).
Drugą grupę stanowią takie czynności prawne, a także zdarzenia prawne traktowane jako przejawy woli bądź przejawy uczuć, których właściwość wyklucza możliwość ich dokonania przez przedstawiciela. Dotyczy to głównie czynności mających ściśle osobisty charakter, a także z zakresu prawa rodzinnego, czy w postępowaniu w sprawach o prawa stanu (np. przebaczenie - art. 899 § 1, art. 930 i 1010 § 1 k.c., unieważnienie uznania dziecka, zaprzeczenie ojcostwa).
Do żadnej z tych kategorii nie należy uczestnictwo w zebraniu wspólnoty mieszkaniowej i głosowanie w trybie art. 24 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 9 maja 2014 r. I ACa 186/14
Standard: 8515 (pełna treść orzeczenia)