Klauzula wykonalności nakazowi z weksla w przypadku wstrzymanie jego wykonania (art. 492 § 3 k.p.c.)
Wykonalność nakazu zapłaty (art. 492 k.p.c.) Nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu (art. 776 k.p.c.)
Norma art. 492 § 3 k.p.c. pozwala pozwanemu, składającemu zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla, doprowadzić poprzez wniosek o wstrzymanie wykonania tego orzeczenia do odwrócenia skutków prawnych niewykonania we wskazanym w nakazie terminie roszczenia w postaci wykonalności. Przepis ten nakłada na autora wniosku obowiązek wykazania w treści zarzutów takich okoliczności faktycznych, które wystarczają do wyrażenia oceny, że nakaz został wydany niezasadnie i będzie uchylony albo też takich, z których w sposób jednoznaczny wynika, że na skutek wykonania nakazu autorowi wniosku o wstrzymanie zostanie wyrządzona niepowetowana szkoda - to jest taki rodzaj uszczerbku - którego nie będzie mógł pozwany zrekompensować kosztem powoda w czasie kiedy nakaz zostanie uchylony, a powództwo oddalone, a to wobec złej kondycji finansowej przeciwnika procesowego (por. postanowienie SA w Krakowie z dnia 4 września 2012 r., I ACz 756/12).
Sąd może zatem wstrzymać wykonanie nakazu, lecz nie dowolnie, a wówczas gdy jest to celowe i istnieją ku temu przesłanki wyżej wymienione (treść zarzutów wskazuje na prawdopodobieństwo uchylenia nakazu lub w razie ewentualnego uwzględnienia zarzutów od nakazu zapłaty restytucja będzie niemożliwa lub wyjątkowo uciążliwa), gdyż ustawodawca dał wierzycielowi wekslowemu szczególną kompetencję do egzekwowania zasądzonego roszczenia przed uprawomocnieniem się tytułu wykonawczego, zważywszy na restrykcyjny charakter odpowiedzialności wekslowej i ograniczony krąg zarzutów służących dłużnikowi wekslowemu.
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 6 czerwca 2018 r., I AGz 275/18
Standard: 72664 (pełna treść orzeczenia)
Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla staje się natychmiast wykonalny z upływem terminu udzielonego na zaspokojenie roszczenia (art. 492 § 3 kpc). Oznacza to, że z chwilą upływu wskazanego w nim terminu do zapłaty, nakaz zapłaty staje się tytułem egzekucyjnym w rozumieniu przepisu art. 777 § 1 pkt 1 kpc i podlega zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności. Kognicja sądu orzekającego o nadaniu klauzuli wykonalności ogranicza się w tej sytuacji do stwierdzenia tych okoliczności przemawiających za wyposażeniem nakazu w przymiot natychmiastowej wykonalności (tak też orz.SA w Krakowie z dnia 28 lutego 2012 r., I ACz 370/12).
Niewątpliwie przedmiotowy nakaz wydany został na podstawie i weksla, bowiem tego dotyczyło żądanie pozwu, wraz z którym złożony został weksel. Bezsprzecznie, w chwili wydawania zaskarżonego postanowienia, termin zaspokojenia zobowiązania określonego w nakazie upłynął w stosunku do obojga pozwanych wobec doręczenia im jego odpisów w dniu 8 marca 2013 roku (k.29 i 30). Konsekwencją tych okoliczności jest uzyskanie przez nakaz natychmiastowej wykonalności i realizacja wymogów stawianych przez art. 777 § 1 pkt 1 kpc tytułom egzekucyjnym podlegającym w związku z tym opatrzeniem klauzulą wykonalności.
Okoliczność wstrzymania wykonalności nakazu na skutek uwzględnienia wniosku pozwanych sformułowanego w zarzutach nie należy do przyczyn pozbawiających nakazu znaczenia tytułu egzekucyjnego, bowiem w wyniku tego jego wykonalność nie wygasa lecz zostaje odłożona na czas do rozpoznania zarzutów. Wygasa ona wraz z uchyleniem nakazu zapłaty i w zakresie, w jakim uchylenie nastąpiło. Do takiego ujęcia instytucji z art. 492 § 3 kpc przekonuje możliwość doprowadzenia, w razie wstrzymania wykonalności nakazu zapłaty, jedynie do zawieszenia egzekucji prowadzonej na jego podstawie, nie zaś do jej umorzenia, czyli w sposób wykluczający kontynuację wykonalności tytułu egzekucyjnego.
W związku z tym nakaz zapłaty, pomimo wstrzymania jego wykonania, mógł zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Postanowienie SO w Lublinie z dnia 30 stycznia 2014 r., II Cz 1085/13
Standard: 8500 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 72666