Dopuszczalność wyroku częściowego
Wyrok częściowy (art. 317 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wydanie rozstrzygnięcia częściowego jest zależne od oceny sądu, który nie jest w tym zakresie związany wnioskiem strony. Wówczas w zakresie nieobjętym orzeczeniem postępowanie toczy się dalej, zaś samo orzeczenie częściowe powinno obejmować część żądania, która nadaje się do rozstrzygnięcia (tamże).
Niedopuszczalne jest wydanie wyroku (odpowiednio - postanowienia) częściowego co do kwestii, odnośnie do której orzeczenie powinno zostać wydane równocześnie z rozstrzygnięciem o głównym przedmiocie postępowania.
Niedopuszczalność wydania wyroku wstępnego wynikać może z przepisów prawa materialnego, które kreują zależność pewnych obowiązków stron stosunków prawnych
Postanowienie SN z dnia 6 maja 2021 r., V CSKP 29/21
Standard: 62102 (pełna treść orzeczenia)
Przepis art. 317 § 1 k.p.c. jest wyłącznie przepisem procesowym. Przewiduje on możliwość wydania wyroku jedynie w odniesieniu do części przedmiotu procesu, w drodze wyjątku od zasady, z której wynika, że wyrok powinien dotyczyć całości żądań powoda zgłoszonych w pozwie i w pozwie wzajemnym.
O tym, jaka część żądania lub żądań zawartych w pozwie głównym lub wzajemnym nadaje się do rozstrzygnięcia, nie wynika z przepisu art. 317 k.p.c., ale z całokształtu okoliczności związanych z przebiegiem postępowania w sprawie, w szczególności z przebiegiem postępowania dowodowego, które pozwalają na ocenę, że możliwe jest wydanie wyroku w odniesieniu do części przedmiotu procesu, gdyż ustalona jest podstawa faktyczna rozstrzygnięcia w tym zakresie i nie występują proceduralne przeszkody do wydania wyroku.
Wyrok SO w Lublinie z dnia 30 marca 2017 r., II Ca 821/16
Standard: 10043 (pełna treść orzeczenia)