Uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia dziecka poczętego (art. 157a § 1 k .k.)
Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu (art. 148 – 162 k.k.)
Przepis art. 157a. § 1 k .k. stanowi, że kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
Zachowanie sprawcy, będące powodowaniem, polegać może zarówno na działaniu, jak i na zaniechaniu. "Powodowanie" oznacza bowiem wszelkie zachowania (działania lub zaniechania), które naruszając ustalone wiedzą i doświadczeniem reguły postępowania ze zdrowiem dziecka poczętego, stwarzają albo w sposób znaczący zwiększają niebezpieczeństwo dla tego dobra ( por. wyrok SN z dnia 1 grudnia 2000 r., IV KKN 509/98, OSNKW 2001, nr 5-6, poz. 45).
Przestępstwo określone w art. 157a § 1 ma charakter materialny, co oznacza że musi wystąpić określony skutek. Skutkiem zachowania sprawcy jest uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu. Może być popełnione tylko umyślnie, zarówno w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym. Sprawca musi zatem obejmować świadomością przynajmniej możliwość spowodowania swoim zachowaniem uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu, z tym że konkretna postać takiego uszkodzenia nie musi już być sprecyzowana w jego świadomości, a więc w rachubę zdaje się tutaj wchodzić jakaś postać tzw. zamiaru ogólnego. Sprawca zdaje sobie sprawę, że powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, bez jakiejkolwiek konkretyzacji tak określonego skutku. Sprawca nie musi sobie uświadamiać dokładnego przebiegu związku przyczynowego, łączącego jego zachowanie z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia dziecka poczętego.(por. Jacek Giezek Komentarz do art.157 a Komentarz Lex). W rozpoznawanej sprawie lekarz działał w zamiarze ewentualnym bowiem powinien był zdawać sobie sprawę z tego, że brak odpowiedniego monitorowania czynności życiowych płodu – mimo istniejącego ryzyka doznanych uszkodzeń na skutek wypadku – może doprowadzić do rozstroju zdrowia dziecka poczętego lub nawet do jego śmierci.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 7 czerwca 2017 r., V ACa 733/16
Standard: 8331 (pełna treść orzeczenia)